NASA se chystá „nahánět“ úplné zatmění Slunce dvěma starými bitevními letadly kvůli pořízení jedinečných fotografií

NASA plánuje „stíhat“ stín Měsíce dvěma starými stíhačkami WB-57F z 60. let, aby o necelých pět minut prodloužila dobu pozorování tohoto přírodního úkazu k pořízení unikátních fotografií nad oblaky.

Tým vědců ze Southwest Research Institute v Coloradu použije dvě upravené stíhačky, které by měly vlétnout do dráhy zatmění v rychlosti cca 740 km/h. Celá operace by měla trvat sedm a půl minuty.

Letadla vybavená HD fotoaparáty ve svém „čumáku“ mají vzlétnout z Johnson Space Center v Texasu a vystoupat do výšky asi 61 km. Vědci doufají, že se jim na fotoaparát podaří poprvé zachytit malé exploze, ke kterým dochází vysoko nad povrchem Sluncem a které nazývají nanoexplozemi. Ty mají stát za ohříváním sluneční koróny a vysvětlovat, proč je okolí Slunce teplejší a proč se koróna a magnetické pole objevují prakticky vždy vedle sebe.

Projekt je jedním z 11 studií o zatmění Slunce financovaných agenturou NASA, z nichž většina probíhá na zemi. Úplné zatmění mohou lidé v USA (resp. v 15 státech) pozorovat již 21. srpna.

 

Zdroj: techspot.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.