Foto: se svolením NASA

NASA se pochlubila výsledky analýzy vzorků z asteroidu Bennu

Vědci NASA již analyzovali vzorky z asteroidu Bennu, které získala sonda OSIRIS-REx, o níž jsme vás nedávno informovali. Nyní se pochlubili, co z poměrně velkého množství vzorků hornin a prachových částic prozatím zjistili.

Velkým překvapením je, že vzorky z asteroidu starého 4,5 miliardy let obsahují nejen uhlík, což se dalo očekávat, ale také vodu. Oba tyto prvky jsou přitom základními stavebními kameny života na Zemi a pravděpodobně i všude jinde. Jde tedy o velmi významnou informaci.

„Vzorek OSIRIS-REx je největším vzorkem z asteroidu bohatým na uhlík, který byl kdy na Zemi dopraven, a pomůže vědcům zkoumat původ života na naší planetě po celé další generace,“ řekl administrátor NASA Bill Nelson.

Vzorky byly na Zemi dopraveny teprve 25. září a vědci dále pracují na analýzách. NASA bude pokračovat ve studiu materiálu a vytvoří jakýsi registr, aby vědci z jiných organizací mohli využívat zjištěné informace. Některé vzorky zamíří do muzeí.

Vesmírná agentura uvedla, že tajemství, která se skrývají v horninách a prachu z asteroidu, budou studována po celá desetiletí a nabídnou pohled na to, jak se formovala naše Sluneční soustava, jak se na Zemi mohly dostat materiály, které stály na počátku života, a jaká opatření je třeba přijmout, abychom se vyhnuli srážkám asteroidu s naší domovskou planetou.

Vědci byli navíc příjemně překvapeni přítomností dalších neplánovaných materiálu z asteroidů, který ulpěl na vnějším plášti sondy při její poutí vesmírem. Vanessa Wycheová, ředitelka Johnsonova vesmírného střediska NASA, uvedla, že agentura se bude věnovat i studiu tohoto materiálu.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.