Foto: se svolením NASA

NASA plánuje zkoumat vzdálený asteroid, aby porozuměla složení zemského jádra

Získat úplnou představu o tom, z čeho se skládá a jak vůbec vypadá jádro naší planety, prozatím není vědecky možné. Nicméně NASA by mohla pomoci přijít věci na kloub, a to (možná trochu překvapivě) v rámci mise do vesmíru. Cílem bude asteroid, o němž se předpokládá, že je z velké části tvořen železem a niklem. Důvodem je předpoklad, že tento asteroid bohatý na kovy, který se nazývá 16 Psyche, byl kdysi součástí planetárního jádra. Jedná se o první misi NASA, která bude zkoumat asteroid, který obsahuje více kovu než kamene nebo ledu.

Start mise Psyche je naplánován už na tento čtvrtek 12. října. Sonda odstartuje na raketě Falcon Heavy společnosti SpaceX z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě (půjde o první z několika vědeckých misí NASA, při nichž bude primární náklad vynášen na jedné z těchto raket).

Sonda Psyche je velká asi jako malá dodávka. Jakmile dorazí k asteroidu, začne na Zemi posílat snímky 16 Psyche. Je vybavena magnetometrem, gama a neutronovým spektrometrem a multispektrální zobrazovací jednotkou, které slouží ke studiu asteroidu. Přibližně dva roky bude pořizovat snímky, mapovat povrch asteroidu a shromažďovat data, aby bylo možné vyhodnotit složení 16 Psyche.

Sonda, která je poháněna solárním elektrickým pohonem, by měla k 16 Psyche (který se nachází v hlavním pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem) dorazit v červenci 2029. Pokud by NASA byla připravena zahájit misi již v loňském roce, jak bylo původně plánováno, mohla k 16 Psyche dorazit již v roce 2026.

NASA počítá i s tím, že 173 km široký asteroid 16 Psyche ve skutečnosti nemusí být obnaženým jádrem planety. Mohlo by jít o zbytek zcela jiného druhu tělesa bohatého na železo.

Zdroj: engadget.com