Foto: Pxhere

OpenAI údajně zvažuje výrobu vlastních čipů

Umělou inteligenci ChatGPT by v budoucnu mohly pohánět vlastní čipy. Podle agentury Reuters společnost OpenAI v současné době zkoumá možnost výroby vlastních čipů k provozu umělé inteligence a dokonce přemýšlí nad akvizicí.

Kromě toho, že by společnost OpenAI mohla konečně vyřešit nedostatek grafických procesorů, by používání vlastních čipů mohlo umožnit lépe zvládat náklady spojené s provozem služby. Na základě analýzy Stacy Rasgonové ze společnosti Bernstein Research stojí každý uživatelský dotaz ChatGPT společnost přibližně 4 centy (přibližně 1 Kč). Služba získala během prvních dvou měsíců přes 100 milionů uživatelů, což znamená miliony dotazů denně (i když v červenci poprvé ztratila uživatele). Rasgonová uvedla, že pokud by ChatGPT dostávalo jen desetinu dotazů co Google, pak bude potřebovat grafické procesory v hodnotě 48 miliardy dolarů a do budoucna bude za čipy utrácet 16 miliard dolarů ročně.

V současné době ovládá trh s čipy určenými pro aplikace umělé inteligence NVIDIA – například superpočítač od Microsoftu, který společnost OpenAI použila k vývoji své technologie, využívá 10 000 grafických procesorů NVIDIA. I proto se ostatní společnosti rozhodly začít vyvíjet vlastní procesory. Microsoft podle serveru The Information pracuje na vlastním čipu pro umělou inteligenci již od roku 2019. Produkt má kódové označení Athena a OpenAI údajně tuto technologii testuje.

OpenAI se zatím nerozhodla, zda své plány realizuje, uvádí agentura Reuters. A i když se rozhodne plány realizovat, může trvat roky, než začne vlastní čipy používat.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.