NASA si pro misi návratu na Měsíc vybrala první tři partnery

NASA si pro svou misi návratu na Měsíc nazvanou Artemis vybrala první tři komerční partnery. Jde o společnosti Astrobiotic, Intuitive Machines a Orbit Beyond. Všechny na Měsíc pošlou agenturou schválené vědecké a technologické přístroje, které budou mít za úkol ve vybraných místech mimo jiné měřit lunární radiaci nebo vyhodnocovat, jak přistání landeru ovlivňuje prostředí Měsíce.

Prvně zmíněná firma má v úmyslu poslat do července roku 2021 ve svém přistávacím modulu 14 vědeckých a technologických přístrojů k měsíčnímu kráteru Lacus Mortis. Druhá v pořadí chce do stejného data poslat pět zařízení k podle agentury „vědecky fascinujícímu“  místu na přivrácené straně Měsíce Oceanus Procellarum. Poslední hodlá poslat do září příštího roku až čtyři přístroje k lávové planině Mare Imbrium v jednom z měsíčních kráterů.

NASA za dopravení nákladu na Měsíc zaplatí první firmě 79,5 milionů, druhé 77 milionů a třetí 97 milionů dolarů. Agentura ve svém prohlášení uvedla, že „tyto landery jsou teprve začátkem vzrušujících komerčních partnerství, která nás přivedou blíže k vyřešení mnoha vědeckých záhad Měsíce, naší sluneční soustavy a toho, co se skrývá za ní“.

Konečným cílem mise je dostat do roku 2024 na Měsíc astronauty a do čtyř dalších let na Měsíci a kolem něj vybudovat stálou základnu.

 

Zdroj: techspot.com, nasa.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.