NASA vypouští satelit, který by měl sledovat počasí v ionosféře

Agentura NASA pracuje v těchto dnech na realizaci dlouho odkládané mise, jejíž cílem je výzkum kosmického počasí. Celá mise je realizována zatím ne příliš obvyklou cestou, při níž bude raketa, jež družici ponese startovat z letícího letadla, a nikoliv ze Země jak je běžné. Ke startu mělo původně dojít včera, ale meteorologické podmínky způsobili jeho odložení. K opakovanému pokusu o něj dojde dnes, kdy předpověď dává 70procentní šanci na úspěch.

Mise je známá pod označením ICON – tedy Ionospheric Connection Explorer a původně mělo k její realizaci dojít už v létě roku 2017. To se nakonec nestalo, a to především kvůli technickým problémům s raketou Pegasus.

Cílem ICONu je zkoumat meteorologické děje v ionosféře Země a jejich vliv na počasí blíže u povrchu. Ionosféra je vyšší zemské atmosféry rozprostírající se ve výšce přibližně 60 – 900 km od povrchu naší planety. Je zajímavá především tím, že se v ní pohybuje velké množství nabitých částic. Právě ty jsou odpovědné za jevy, jako je polární záře nebo geomagnetické bouře.

Až doposud dokázaly vědci jen těžko odhadnout, jak se bude ionosféra chovat. Jediné, co se jim podařilo zjistit je, že se dynamicky mění. Nyní by rádi získali informace o tom, jaká jsou pravidla těchto změn a co je ovlivňuje. Děje v ionosféře mohou mít vliv elektroniku na Zemi a signály satelitů, které skrz ni procházejí a to včetně satelitů GPS nebo Galileo, které využívají pro navigaci miliony lidí na Zemi.

Ve vesmíru pak bude ICON spolupracovat se satelitem GOLD, který byl vypuštěn v roce 2018 do vyšší výšky (kolem 35 000 kilometrů od zemského povrchu) a který zkoumá děje v ionosféře z výšky.

Zdroj: theverge.com