Zdroj: nasa.gov

NASA vyslala na ISS novou toaletu

Pokud se zamyslíme nad každodenním životem kosmonauta, dříve nebo později si musíme položit otázku – kam chodí na záchod? Trávicí systém totiž funguje i ve vesmíru, a je tedy potřeba defekaci nějak řešit, a proto se řada konstruktérů zabývá právě otázkou vesmírné toalety. A právě výměna toalet čeká v nejbližší době Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

Modul nové toalety vystartoval do vesmíru v noci na dnešek a má název Universal Waste Management Systém. Jedná se o jeden ze dvou typů nových toalet, jež bude NASA ve vesmíru testovat. Cena tohoto modulu je 23 milionů dolarů. Druhá toaleta nese název Orion a je určena především pro použití v hlubokém vesmíru. Svého prvního testu by se měla dočkat v nejbližších letech v rámci programu Artemis přímo na Měsíci.

Pro cesty do hlubokého vesmíru je potřeba postavit toalety, které jsou lehčí a kompaktnější než byly doposud a zároveň ideálnější a pohodlnější pro posádku samotnou. Nové toalety jsou o 65 procent menší a 40 procent lehčí než ty současné, jež jsou na ISS k dispozici. NASA dodává, že celý systém je navíc energeticky efektivnější.

Podstata toalety zůstává stejná a je jí podtlak nebo též sání. Důležité totiž je, aby toaleta fungovala i při zmenšené gravitaci. Součástí toalet jsou tedy sací větráky, které exkrementy nasají a uloží. Nové toalety by navíc měly lépe vyhovovat ženám astronautkám, protože doposud byly konstruovány primárně pro muže.

Toaletní systém nově používá poměrně silné kyseliny, aby zajistil dokonalou čistotu a zabránil zanášení mechanismu pevnými částečkami. Proto byl využit 3D tisk ušlechtilých kovů jako Inconel, Elgiloy nebo titan.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.