Nehodu Tesly S vyšetřuje federální komise

Na počátku týdne jsme vás informovali o havárii vozu Tesla S, ke které došlo v pátek. Ačkoliv byla nehoda uzavřena jako jasná chyba řidičky, která se při ní zranila, o celou událost se podle agentury Reuters začala nyní zabývat Národní správa pro bezpečnost silničního provozu. Zatím však není jasné, co je přesně předmětem šetření – jestli jde o chybu autopilota, nebo o chování řidičů, kteří si mohou myslet, že auto dokáže řídit za ně.

Z dosavadního vyšetřování vypýívá, že řidička zapnula autopilota 82 vteřin před nárazem, a 80 vteřin pak neměla ruce položené na volantu. Jak se sama přiznala, věnovala se během jízdy svému mobilnímu telefonu.

Automobilka Tesla ve vyjádřila, že všichni majitelé vozů jsou poučení o tom, že autopilot je pouze jízdní asistent a je nutné jej neustále kontrolovat, v žádném případě se nejedná o systém autonomního řízení. Elon Musk, ředitel Tesly vyjádřil nad nehodou lítost a dodal, že do budoucna bude nutné systémy autopilota zlepšit, aby se podobným případům dalo předcházet.

O obecné bezpečnosti autopilota Tesly zatím nejsou známé konkrétní údaje. Musk pouze uvedl, že jízda s ním by měla být mnohem bezpečnější než bez něj. Možná se některé údaje dozvíme z výroční zprávy, kterou by automobilka měla vydat.

Odborníci na bezpečnost už dříve volali po zvýšení bezpečnostních prvků, jako je například sledování očí řidiče. To však Tesla v čele s Elonem Muskem odmítla s tím, že by se jednalo o drahou technologii, která by navíc mohla snížit komfort řidičů a navíc by nemusela pracovat podle plánu a mohla by být v zásadě neúčinná.

Zdroj: reuters.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.