Foto: se svolením ZeroAvia

Největší letadlo světa na vodíkový pohon úspěšně dokončilo 10minutový let

Velký úspěch včera oslavila letecká společnost ZeroAvia. Podařilo se jí totiž vzlétnout s největším letadlem na světě poháněným vodíkovým motorem, čímž učinila důležitý krok vpřed v oblasti udržitelného letectví. Devatenáctimístné dvoumotorové letadlo Dornier 228 vybavené prototypem vodíkově-elektrického pohonu absolvovalo desetiminutový let z letiště Cotswold ve Velké Británii. Letadlo bylo součástí projektu HyFlyer II, vládou financovaného programu, jehož cílem je vytvořit malá osobní letadla, která budou šetrnější k životnímu prostředí.

Pohonná jednotka byla poháněna stlačeným plynným vodíkem vyrobeným pomocí elektrolyzéru přímo na místě. Testovací konfigurace zahrnovala dva palivové články a lithium-iontové akumulátory umístěné přímo v kabině. Pro komerční využití by se však musely přesunout do externího prostoru, aby se uvolnilo místo pro sedadla. Kromě toho byl letoun opatřen motorem Honeywell TPE-331 na pravém křídle, který zajistil dodatečný výkon při vzletu.

ZeroAvia tvrdí, že je na dobré cestě certifikovat tuto technologii. Podařit by se jí to mělo ještě v letošním roce a již do roku 2025 plánuje vytvořit první komerční linky. Společnost rovněž pracuje na prototypu pohonné jednotky o výkonu 2–5 MW, která umožní rozšířit tuto technologii i pro letadla do 90 míst a cílem je rozšířit ji v příštím desetiletí i na letadla s úzkým trupem.

Do společnosti ZeroAvia navíc investovala společnost Amazon v rámci svého fondu Climate Pledge Fund.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.