Foto: Unsplash

Někteří výrobci tiskáren řeší problém – kvůli nedostatku čipů nelze rozeznat oficiální toner od padělku

Nedostatek čipů se projevuje různě. A to třeba také tak, že nelze poznat oficiální a neoficiální inkoustové kazety do tiskáren. Výrobci tiskáren totiž již řadu let používají čipy, aby zmařili prodej inkoustových kazet třetích (neoficiálních) stran a přiměli zákazníky ke koupi originálních kazet, jelikož čipy dokázaly upozornit majitele tiskárny na použití padělku.

Nyní se však situace změnila a výrobci pocítili negativní důsledky těchto svých vlastních opatření. Deníky The Register a USA Today upozornily na to, že společnost Canon musela kvůli přetrvávajícímu nedostatku čipů začít dodávat tonerové kazety bez čipů. To následně vedlo k tomu, že některé multifunkční tiskárny ImageRunner nesprávně označily oficiální kazety za padělky. Není divu, že uživatelé v takovém případě často znejistěli. Canon proto musel vydat oficiální prohlášení a navíc zveřejnil návod, jak tyto problémy obejít a vypořádat se s nimi.

Pravděpodobně ale nejde jen o tonery společnosti Canon, někteří uživatelé totiž uvedli, že se s podobnými problémy setkali i u tiskáren značky HP. Tato společnost se však zatím k celé věci nevyjádřila – problémy ani nepotvrdila, ani nevyvrátila. Místo toho uvedla, že využívá globální síť dodavatelů, aby zůstala i v této době „přizpůsobivá“.

Nicméně jde o zajímavou situaci, která poukazuje na problémy, které mohou nastat, když není záložní řešení. Canon ani HP zcela jistě tak masivní výpadek dodávky čipů ještě před lety nepředpokládaly. Rozhodně proto bude vhodné vzít si ze stávající situace ponaučení do budoucna.

Zdroj: engadget.com