Německo varuje před čínskou špionáži na profesní síti LinkedIn

Podle německé kontrarozvědky BfV používá Čína falešné profily na profesní sociální síti LinkedIn, aby prostřednictvím nich získávala potenciální informátory. Cílem je prý shromažďovat informace o vysoce postavených úřednících a politicích.

Zaměřeno mělo takto být již minimálně 10 tisíc Němců. Šéf kontrarozvědky Hans-Georg Maasen řekl, že falešné profily ukazují na čínské úsilí podkopat nejvyšší německou politiku. Podle něj se jedná o širší snahu, neomezující se jen na Německo, jak infiltrovat konkrétní parlamenty, ministerstva a vládní agentury v různých státech. Podle deníku The New York Times vystupovali čínští agenti na síti jako představitelé významných think-tanků nebo headhunteři a mimo jiné měli potenciálním cílům nabízet plně hrazené cesty do Číny nebo schůzky s vlivnými klienty.

Čína nařčení z kyberšpionáže dlouhodobě odmítá, podobná obvinění se prý nezakládají na pravdě. Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Lu Kang nazval tvrzení kontrarozvědky „neodůvodněnými klepy“ a vyzval německé činitele, aby „hovořili a jednali zodpovědněji“.

Kontrarozvědka zveřejnila osm nejaktivnějších profilů, o nichž se domnívá, že Číně slouží jako prostředek ke kontaktování německých uživatelů. Podle ní jsou navrženy tak, aby vypadaly lákavě a propagovaly mladé čínské profesionály, kteří prý ale ve skutečnosti neexistují. Jeden z těchto profilů zní na jméno Allen Liu, o němž se zde tvrdí, že je to HR manažer v konzultační společnosti, a další operuje se jménem Lily Wu, která údajně pracuje v think-tanku ve východní Číně. Kontrarozvědka tvrdí, že oba účty jsou falešné a tyto osoby neexistují.

Německé zpravodajské složky neberou tento typ kyberšpionáže na lehkou váhu. Požádaly uživatele, kteří se domnívají, že je oslovily podezřelé účty, aby je kontaktovali.  V loňském roce BfV sdělila, že má v hledáčku „na intenzitě sílící agresivní kyberšpionáž“, zahrnující pokusy ovlivnit parlamentní volby. Podle ní byly v těchto aktivitách obzvlášť činné skupiny Fancy Bear a APT28, které jsou údajně napojeny na Rusko.

 

Zdroj: nytimes.com, bbc.com