Němečtí výzkumníci vyvinuli stoličky s LED podsvícením, které pomáhají se správným sezením

Německá výzkumná instituce Fraunhofer vyrobila speciální stoličky s LED podsvícením, které mají lidem pomoci se zdravým sezením a přimět je v této poloze k „aktivním, vědomým pohybům“. Podle ní by stoličky mohly nejen ulehčit od bolesti zad, ale i zmírnit kardiovaskulární potíže nebo přispět ke snížení vysokého krevního tlaku či hmotnosti.

Stoličky jsou vybaveny řadou senzorů a „ledkami“, které poskytují odezvu ve formě změny barvy v závislosti na tom, jak na nich člověk sedí. Prostřednictvím mobilní aplikace mohou uživateli dodat i detailnější informace. Tlakové senzory ve stoličce dokáží pomocí měření uživatelova rozložení váhy poznat špatné držení těla. Stolička také může takového uživatele provést cvičením se správnými pohyby.

To však není vše. Výzkumníci šli ještě o krok dál a postavili speciální stůl, který umožňuje při sezení hrát hry. Takto upravili např. klasický Pong, který hráči ovládají určitými pohyby pánví.

Podle jednoho z vedoucích projektu Nguyena-Truong Lea vědecké výzkumy prokázaly, že správné držení těla a z toho vyplývající pohyby mají pozitivní dopad na mentální výkonnost, konkrétně např. na soustředění a produktivitu. „Sedavě“ hrané hry prý zase mohou zlepšit sociální interakci s kolegy v práci.

Výzkumníci nemají bezprostřední plány na komercionalizaci projektu. Na stoličkách prý chtěli hlavně demonstrovat své měkké tlakové senzory. Senzory je možné zabudovat nejen do stoliček, ale i rohoží, podložek, volantů a dalších prostředí. Mohly by tedy mít v praxi široké možnosti uplatnění. I když se zájemci běžnou cestou ke stoličkám hned tak nedostanou, budou mít ve formě open-source distribuce instrukcí k dispozici software a CAD soubory, které byly k jejich vytvoření použity, a projekt si přetvořit podle svého.

 

Zdroj: digitaltrends.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.