Nepál zakázal hraní PUBG, za porušení embarga hrozí vězení

Jak se zdá, titul Player unknown battlegrounds má v poslední době v některých asijských státech problémy. Poté, co byla tato hra zakázaná v některých oblastech Indie, dostala se na seznam nežádoucích titulů také v sousedním Nepálu.

Podle tamního tisku podal úřad Metropolitan Crime Division, sídlící v Káthmándú, tento týden žalobu na hru PUBG, přičemž jako hlavní důvod uváděl veřejný zájem. Žádal přitom soud o úplný zákaz hraní této hry. Následně po krátkém projednání situace vydal nepálský telekomunikační úřad výzvu všem poskytovatelům internetových a mobilních služeb, aby hru blokovali. V případě neuposlechnutí by operátoři čelili inspekci. Zároveň je hru zakázáno i hrát a každý, kdo by toto nařízení porušil, bude zatčen.

Hlavním důvodem zákazu je podle úřadů vznik závislosti na hře a také vzrůstající agrese dětí a mladistvých, kteří hru hrají. Zároveň však nebyl žádný případ násilí souvisejícího s hraním PUBG v Nepálu zaznamenán. Úředníci však poukazují na případy z jiných zemí. Zákaz je podle nich preventivní a má nepálskou společnost od podobných incidentů uchránit. Které incidenty to přesně byly, však nebylo specifikováno. Hlavním důvodem pravděpodobně bude, stejně jako ve vedlejší Indii, generační konflikt a snaha ukázat mládeži, že žít se dá i bez počítačů a hraní her.

Mezinárodní zdravotnická organizace se „problémem“ herních závislostí a šíření násilí prostřednictvím her dlouhodobě zabývá. Její výzkumy sice naznačují, že určitá forma závislosti na hraní počítačové hry opravdu existovat může, avšak u velmi nízkého procenta hráčů, kteří pro to mají predispozice.

Zdroj: kotaku.com