Foto: Flickr

New York chce, aby všechna auta Uberu a Lyftu byla do roku 2030 elektrická

Možná to nebude trvat dlouho a všechna auta pro sdílení jízd v New Yorku budou elektrická. Starosta Eric Adams představil program, podle něhož budou muset být „velkoprostorová” vozidla společností Uber, Lyft a podobných společností do roku 2030 bezemisní. Iniciativa by navázala na plány města elektrifikovat svůj vlastní vozový park.

Adams neupřesnil, jak by tento přechod probíhal. The Verge poznamenává, že za realizaci plánu by pravděpodobně byla zodpovědná Komise pro taxi a limuzíny, která již reguluje newyorské spolujízdy.

Přinejmenším některé společnosti jsou již s touto myšlenkou srozuměny. Uber „tleská” plánu starosty města, uvádí se v prohlášení, společnost Lyft říká, že je „nadšená” ze spolupráce s městem. Není to však pro ně obtížný cíl. Uber a Lyft již plánovaly, že do roku 2030 budou jezdit zcela na elektřinu. Mají také zavedené programy na podporu zavádění elektromobilů po celých Spojených státech.

Řidiči však mohou čelit výzvám. Elektromobily jsou v současnosti dražší než jejich protějšky se spalovacími motory a zaměstnanci mohou mít problém si je dovolit, i když náklady na údržbu budou nakonec nižší. Ceny elektromobilů sice klesají, ale může ještě chvíli trvat, než budou skutečně dostupné pro většinu řidičů.

Je zde také otázka infrastruktury. Studie z roku 2022 vedená Národní laboratoří pro obnovitelnou energii odhaduje, že New York by potřeboval více než 1.000 rychlonabíjecích stanic, aby mohl dostatečně napájet 20.000 vozů pro spolujízdu a taxi. Město tak možná bude potřebovat velké investice do nabíjecích zařízení, aby se přechod uskutečnil.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.