Newyorská policie dočasně stahuje z ulic tisícovky tělových kamer poté, co jedna samovolně vybuchla

Newyorská policie dočasně stahuje ze služby tělové policejní kamery LE5 společnosti Vievu poté, co v neděli jedna z nich začala na policistovi samovolně hořet a poté explodovala. Opatření se týká zhruba 2990 kamer používaných v 15 ze 77 policejních okrsků a na některých dalších velitelstvích. Nyní má v terénu celkem asi 15500 kamer a plánuje jimi vybavit do konce příštího roku každého policistu.

Podle vysoce postaveného policisty citovaného webem thedailybeast.com k incidentu došlo kolem půlnoci poblíž okrsku Staten Island. Z kamery prý nečekaně začal jít kouř, následně z ní vyšlehly plameny, pak spadla z policistovy košile a nakonec vybuchla. Policistovi se sice nic nestalo, událost však podle webu na již tak kontroverzní pilotní program, objednaný před  čtyřmi lety federálním soudcem a vysoutěžený později za 6,4 mil. dolarů, vrhá stín.

Kamery se z rozhodnutí newyorského policejního komisaře Jamese O’Neilla do akce nevrátí do doby, než bude incident vyšetřen. Ostatních modelů tělových kamer se nařízení netýká. Policista webu také sdělil, že „existuje možnost, že se v kameře vznítila baterie“.

Policie v oficiálním prohlášení k incidentu uvedla, že všichni policisté používající kamery LE5 dostali příkaz odevzdat je na svých velitelstvích. Zdůraznila též, že bezpečnost policistů je pro ni prvořadá a že její nejvyšší prioritou je vybavit je nejlepším možným vybavením.

Společnost Axon, pod kterou firma Vievu spadá, pro web endgadget.com uvedla, že s policií na vyšetření události těsně spolupracuje, a že „udělá vše, co je nutné, aby situaci rychle a bezpečně vyřešila“.

 

Zdroj: thedailybeast.com, endgadget.com