Nobelovu cenu za fyziku získala po 55 letech žena

Donna Stricklandová z Kandy byla v uplynulém týdnu vyhlášena laureátkou Nobelovy ceny v oboru fyziky. Stalo se tak po 55 lech, kdy oboru bez výjimky vládly muži a celkově se stala teprve 3 ženou, která toto prestižní ocenění získala.

Cena byla udělena jí a kolegovi Gerárdovi Morouovi z Francie za za práci na generování vysoce intenzivních ultra-krátkých optických impulzů. Společně s nimi byl oceněn také americký fyzik Arthur Ashkin za vývoj „optických pinzet“, stal se nositelem Nobelovi ceny ve svých 96 letech, což z něj činí nejstaršího laureáta všech dob. Oba vynálezy „způsobily revoluci v laserové fyzice“ okomentovala své rozhodnutí Královská švédská akademie věd, která ceny každoročně vyhlašuje.

K vyhlášení došlo shodou okolností jen několik dní po té, jeden z vedoucích pracovníků švýcarské experimentální laboratoře CERN prohlásil, že fyzika, je věda která byla postavena a určena pouze pro muže.

Donna Stricklandová při krátkém děkovném komentáři řekla, že je potřeba ocenit práci žen v oboru fyziky a že je jí obrovskou ctí být jednou z žen, které za svoji práci získaly uznání v podobě nejprestižnější mezinárodní ceny.

První ženou, oceněnou za fyziku byla Marie Skłodowska Curie v roce 1903 za objev a důkaz existence radiace. Druhou potom byla Maria Goeppert-Mayerová, oceněná v roce 1963 za objevy o jaderné struktuře.

Nobelova cena je udělována od roku 1895 v pěti tradičních oborech, jsou to lékařství, fyzika, chemie, literatura a mír a v roce 1968 se k nim přidala ještě ekonomie. S cenou je spojena odměna v hodnotě 9 milionů švédských korun, kterou si rozdělí až tři laureáti v jednotlivých oborech.

Zdroj: cnn.com