Nokia ukončila výrobu špičkové VR kamery Ozo

Nokia končí s výrobou své špičkové kamery Ozo pro virtuální realitu. Kamery Ozo a později Ozo+ byly určeny profesionálům a chlubily se kromě jiného schopností natáčet 360° nahrávky v „nejvyšší možné kvalitě“ a používala je např. společnost Disney.

Nokia i přes nedávné snížení ceny zařízení dávala najevo, že prodeje jsou slabší, než očekávala. Podle pozorovatelů rozhodnutí reflektovalo fakt, že navzdory silnému „apetitu“ po virtuální realitě, kterou v poslední době zažíváme, pro platformu stále není odpovídající množství obsahu.

V tiskovém prohlášení společnost uvedla, že nyní svou pozornost zaměří na chytré produkty ve zdravotní oblasti. Mimo jiné se zde píše, že se v oblasti VR bude napříště soustředit na licencování technologií místo vlastního vývoje. Kvůli novým plánům se ruší 310 pracovních míst ve Finsku, USA a ve Velké Británii.

První verze kamery se představila teprve před dvěma lety, konkrétně v červenci roku 2015. Zařízení disponuje osmi 4K senzory, osmi širokoúhlými kamerami a stejným množstvím mikrofonů, díky čemuž může natáčet jak sférická videa, tak zároveň zachycovat prostorový zvuk. Její cenovka ji omezovala prakticky jen na používání profesionály (zaváděcí cena byla 45 tis. liber), reklamním segmentem počínaje, filmovým průmyslem konče. Jako jeden z prvních ji použilo studio Disney – její pomocí vytvořilo interaktivní záznam „filmu o filmu“ ke snímku Jungle Book. Kameru se chystalo využít pro svůj příští dokumentární film o Galapážských vodopádech britské studio Alchemy VR a další.

Na Ozo však dopadla i kritika. Někteří si stěžovali, že velikost souborů, které kamera vytvářela, byla enormní a že má zařízení problém natočit scény se stíny nebo blízké záběry.

 

Zdroj: tomshardware.com, bbc.com