Foto: se svolením PetaPixel

Nový bezplatný AI nástroj umí obnovit staré nebo porušené fotografie

V současné době již existují nástroje pracující na základě umělé inteligence, které umí vytvářet fotografie neexistujících lidí či míst. K dispozici jsou však také nástroje, jež si poradí i s opravami starých nebo poškozených rodinných fotografií. Jedním z nich je také bezplatný nástroj GFP-GAN (Generative Facial Prior-Generative Adversarial Network), který nedávno vyvinuli výzkumníci společnosti Tencent a který dokáže obnovit poškozené portréty s nízkým rozlišením. Technologie spojuje informace ze dvou modelů umělé inteligence a během několika sekund doplní chybějící místa a podrobnosti fotografie realistickými detaily.

Většina běžných nástrojů využívá metody, které obnovují snímky na základě měření rozdílů mezi umělou a skutečnou fotografií. To ale často vede k nekvalitním výsledkům. Nový přístup ale využívá umělou inteligenci, která byla natrénována tak, aby maximálně zachovávala identitu osob na fotografiích, a to se zvláštním zaměřením na rysy obličeje, jako jsou oči a ústa.

Pokud vás nástroj zaujal, můžete si zdarma vyzkoušet demo verzi GFP-GAN. Tvůrci navíc zveřejnili kód, aby mohl kdokoli implementovat tuto technologii do svých vlastních projektů.

Nicméně je zapotřebí říci, že i přes ohromující výsledky, je technologie stále svázána omezeními současné umělé inteligence. Stále jde totiž jen o provádění kvalifikovaných odhadů chybějícího obsahu. Autoři tohoto projektu proto varovali, že se u některých snímků může objevit „mírná změna identity“ a nižší rozlišení.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.