Foto: Pxfuel

Nový standard USB zdvojnásobí stávající přenosovou rychlost i při použití staršího kabelu

V dohledné době očekáváme uvedení nové, superrychlé verze USB 4, která slibuje zdvojnásobení stávajících přenosových rychlostí, a navíc nebudete potřebovat nový kabel. Skupina USB Promoter Group oznámila, že nová generace standardu USB verze 2.0 zdvojnásobí přenosovou rychlost stávajících konektorů USB 4, a to ze 40 Gb/s až na 80 Gb/s.

Nový standard je také zpětně kompatibilní s předchozími kabely USB 4. To znamená, že stávající kabely USB-C, které jsou schopné dosáhnout rychlosti 40 Gb/s, získají po zpřístupnění nového standardu také vyšší rychlost. Skupina USB Promoter Group nevysvětlila podrobnosti okolo toho, jak je to možné, ale podle mluvčího organizace šlo o požadavek při vývoji nového standardu. To, jak je rychlost 80 Gb/s realizována, bude zveřejněno po vydání.

Zatím není jasné, kdy se nový standard dostane k zákazníkům. Skupina USB Promoter Group ve své tiskové zprávě uvedla, že aktualizace je v tuto chvíli primárně zaměřena na vývojáře, takže může ještě nějakou dobu trvat, než se jí dočkáme i my ostatní.

USB kabely nicméně v poslední době procházejí poměrně zajímavou evolucí. Například na začátku června letošního roku se Evropský parlament a Evropská rada dohodly na zavedení univerzálních portů USB typu C pro nabíjení mobilních zařízení v Evropské unii, a to od podzimu roku 2024. Očekává se, že tento krok pomůže snížit množství elektronického odpadu a usnadní uživatelům nákup mobilních zařízení.

Zdroj: engadget.com