Foto: Pxfuel

Nový standard USB zdvojnásobí stávající přenosovou rychlost i při použití staršího kabelu

V dohledné době očekáváme uvedení nové, superrychlé verze USB 4, která slibuje zdvojnásobení stávajících přenosových rychlostí. Velkou výhodou je navíc skutečnost, že nebudete potřebovat nový kabel. Skupina USB Promoter Group oznámila, že nová generace standardu USB verze 2.0 zdvojnásobí přenosovou rychlost stávajících konektorů USB 4, a to ze 40 Gb/s až na 80 Gb/s.

Skvělou zprávou je, že nový standard je také zpětně kompatibilní s předchozími kabely USB 4. To znamená, že stávající kabely USB-C, které jsou schopné dosáhnout rychlosti 40 Gb/s, získají po zpřístupnění nového standardu také vyšší rychlost. Skupina USB Promoter Group nevysvětlila podrobnosti okolo toho, jak je to možné, ale mluvčí organizace sdělil, že šlo o „požadavek při vývoji nového standardu, a to, jak je rychlost 80 Gb/s realizována, bude zveřejněno po vydání“.

Zatím není jasné, kdy se nový standard dostane k zákazníkům. Skupina USB Promoter Group ve své tiskové zprávě uvedla, že „aktualizace je v tuto chvíli primárně zaměřena na vývojáře“, takže může ještě nějakou dobu trvat, než se jí dočkáme i my ostatní.

USB kabely nicméně v poslední době procházejí poměrně zajímavou evolucí. Například na začátku června letošního roku se Evropský parlament a Evropská rada dohodly na zavedení univerzálních portů USB typu C pro nabíjení mobilních zařízení v Evropské unii, a to od podzimu roku 2024. Očekává se, že tento krok pomůže snížit množství elektronického odpadu a usnadní uživatelům nákup mobilních zařízení.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.