nvidia.com

Nvidia uměle sníží výkon RTX 3060 pro těžbu kryptoměn

Řada hráčů se na konec ledna těšila jako na druhé Vánoce, očekávala totiž vydání celé řady nových herních notebooků. Každopádně nadšení brzy vystřídalo zklamání. Velké množství těchto strojů osazených výkonnými GPU totiž skoupili těžaři kryptoměn (zejména Etherea, jehož těžba je v současné době nejefektivnější), kteří zareagovali na současný růst ceny Bitcoinu a dalších digitálních měn.

Každopádně hráči se nakonec přeci jen dočkají určitého zadostiučinění. Aby zabránila podobnému scénáři do budoucna, prohlásila společnost Nvidia, že uměle sníží výkon své nejnovější grafické karty GeForce RTX 3060 pro těžbu kryptoměn, a to o 50 procent. Výkon již prodaných GPU však omezován nebude.

Přestože hráči tento krok vítají, Nvidia rozhodně nechce přijít o početnou skupinu těžařů, kteří často nakupují desítky notebooků najednou, a patří tak mezi velmi žádoucí zákazníky. Aby o ně nepřišla, rozhodla se jim nabídnout speciální grafickou kartu určenou přímo pro těžbu kryptoměn – CMP (Cryptocurrency Mining Processor).

Co konkrétně CMP budou, prozatím nevíme. Lze ale předpokládat, že půjde o karty, které nebudou mít obrazové výstupy a pravděpodobně u nich budou deaktivované některé bloky používané pro 3D grafiku tak, aby fungovaly pouze pro provádění výpočetních operací.

Ačkoli se výroba alternativních těžebních karet zdá být dobrým nápadem, může snadno vyvstat otázka, zda kvůli tomu nedojde k omezení výrobních kapacit herního GPU, kvůli čemuž by byli hráči opět znevýhodněni. Nvidia sebevědomě tvrdí, že k takovému scénáři nedojde. Podle ní totiž výroba CMP „nemá vliv na celkové množství nebo dostupnost GeForce“.

Nové herní GPU by tak mělo být v dostatečném množství dostupné pro všechny hráče. Zda tomu tak bude, se přesvědčíme již 25. února od 18 hodin SEČ, kdy má být spuštěn prodej GeForce RTX 3060. Cena by se měla pohybovat kolem 8 800 korun.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.