Objev NASA dokazuje, že ve vesmíru je více „slunečních soustav“
Spolupráce technologických gigantů nese své ovoce. Sonda Kepler spravovaná agenturou NASA posbírala data o změnách jasu hvězd v naší galaxii, ty následně vyhodnotila umělá inteligence dodaná společností Google. Díky této kombinaci se astronomům podařilo mimo jiné objevit osmou planetu solárního systému Kepler 90. Ten se díky tomu stal prvním známým systémem, který má podobný počet planet jako naše Sluneční soustava. Hvězda Kepler 90, která je středobodem této soustavy, je vzdálená 2, 545 světelných let.
Zároveň je třeba dodat, že co se rozlohy týče, je celý systém menší. V jeho středu je hvězda Kepler 90, která je o něco větší než Slunce, díky čemuž má větší gravitaci a planety obíhají po kratších drahách. Všech osm planet obíhá v menší vzdálenosti než 1 astronomická jednotka, tedy střední vzdálenost Země od Slunce. Z toho vědci usuzují, že v této soustavě zřejmě život existovat nebude.
AI od Googlu byla schopná vyhodnotit obrovské množství dat. NASA přirovnala jeho strojové učení k pokusu rozeznání psa od kočky. Čím více obrázků má a vyhodnotí, tím je další hodnocení jistější. AI byla použita jak na aktuální, tak na dříve sebraná data, a vědci věří, že s dalšími pokroky zdokonalování umělé inteligence se jim podaří najít ve starších datech nové objevy. Díky pokroku AI jsou nové objevy častější.
Za své aktivní činnosti objevil Kepler 2 525 exoplanet, většinu z nich během své první mise mezi roky 2009 a 2014. Nyní se zaměřuje na konkrétní úseky Mléčné dráhy, které zkoumá. Jeho asi nejvýznamnějším objevem byla „Země 2.0.“, kterou objevil v roce 2014. Ta má podobnou vzdálenost od své hvězdy jako Země a dopadá na ni podobné množství záření. Někteří výzkumníci tvrdí, že by na ní zvládly přežít některé rostliny.