Foto: se svolením SpinLaunch

Obří katapult na vystřelování nákladu do vesmíru má za sebou úspěšný test pro NASA

Startup SpinLaunch nedávno demonstroval alternativní způsob „vynášení“ sond a dalších zařízení na oběžnou dráhu. Používá k tomu speciální hypersonický katapult, který by mohl v řadě případů nahradit rakety, a ušetřit tak nemalé náklady. Jedinou podmínkou je, aby náklad vydržel přetížení zhruba 10 tisíc g, které při vymrštění vzniká.

Test, který proběhl v listopadu minulého roku dopadl dobře, 27. září se společnost rozhodla k nejnovějšímu testu suborbitálního urychlovače A-33 (video na konci článku), k němuž přizvala více než 150 partnerů, vládních úředníků a nadšenců z oboru. Za necelý rok však provedla již 10 testů.

Při současné demonstraci vyneslo rychle rotující rameno uvnitř zařízení o šířce 33 metrů projektil (testovací nosnou raketu) do výšky 7 600 metrů, což odpovídá úspěchům předchozích testů společnosti. Pro srovnání – osobní letadla létají ve výškách kolem 11 000 metrů a společnost SpinLaunch doufá, že se jí časem podaří posílat náklad až do výšky 61 000 metrů.

Při posledním testu vynesl katapult demonstrační zařízení pro NASA, čímž společnost dokázala, že nárokům kinetického startu dokáží odolat i užitečná zařízení partnerských společností obsahující citlivé přístroje.

Zařízení A-33 je o třetinu větší než verze, kterou chce společnost postavit. Konečným cílem kalifornského startupu, který v roce 2014 založil Jonathan Yaney, je dopravovat na nízkou oběžnou dráhu Země malé užitečné náklady. Společnost SpinLaunch získala během nedávného kola financování série B 71 milionů dolarů, čímž zvýšila své celkové finanční prostředky na 150 milionů dolarů. Jde o atraktivní nápad, protože tento jedinečný způsob vynášení družic by mohl vést k výraznému snížení celkových nákladů na vynesení a k výraznému snížení spotřeby paliva ve srovnání s běžnými raketami.

Plnohodnotná verze, jejíž rameno se bude otáčet rychlostí 8 000 kilometrů za hodinu, bude vynášet objekty do velkých výšek. Po vystřelení do stratosféry se spustí přídavný pohon, který dokončí cestu nákladu na nízkou oběžnou dráhu Země. Společnost SpinLaunch doufá, že do roku 2026 vynese na oběžnou dráhu kromě mnoha dalších možných nákladů i satelity o hmotnosti až 200 kilogramů.

Zdroj: gizmodo.com