Foto: se svolením NASA

Orion pořídil fotografii Země z dosud největší vzdálenosti v historii

Rekordní vzdálenost kosmické lodi Orion od Země umožnila pořídit ohromující fotografie. Jednu z nich NASA zveřejnila v pondělí. Vidíme na ní Orion, Měsíc a Zemi. Podobně jako některé fotografie z programu Apollo nebo Voyager 1 ukazuje snímek náš domov ze zcela nové a nezvyklé perspektivy – jako malou modrou tečku v obrovském vesmíru.

Orion pořídil snímek v maximální vzdálenosti od Země, tedy 432 210 kilometrů. To je vůbec největší vzdálenost, jakou kdy lidská kosmická loď urazila, čímž Orion v rámci mise Artemis I překonal i dosavadní rekord Apolla 13 z roku 1970 (který byl 400 171 kilometrů). Zajímavé je, že jde také o první případ, kdy byla tato vzdálenost vytvořena záměrně – Apollo 13 se odvážilo tak daleko od Země jen proto, že šlo o nouzový letový plán NASA.

Mise podle serveru Ars Technica zatím předčí očekávání NASA. Ačkoli bylo splněno zatím pouze 31 ze 124 základních úkolů, vše jde prozatím velmi hladce a přibližně polovina zbývajících aktivit je již v plném proudu (zbytek bude do velké míry realizován až po návratu na Zemi). Očekává se, že Orion ukončí svoji vesmírnou pouť 11. prosince u pobřeží San Diega.

Program Artemis se potýkal s četnými odklady. Ačkoli proto měla původně lidská posádka přistát na měsíčním povrchu již v roce 2024, nyní je pravděpodobnější termín 2025 nebo 2026.

Zdroj: engadget.com