Foto: Pxfuel

Panasonic začne vyrábět vysokokapacitní baterie pro elektromobily společnosti Tesla

I přes velkou míru nedůvěry v elektromobilitu na počátcích vzniku tohoto odvětví, v současné době jde naopak o rychle rostoucí a prosperující oblast. Do budoucna lze přitom očekávat stejný trend, což potvrzují i úspěchy v této oblasti. Jeden z posledních nyní přestavila společnost Panasonic.

Právě tento velký japonský výrobce elektroniky by totiž již velmi brzy měl začít sériově vyrábět a dodávat baterie s vysokou kapacitou pro společnost Tesla. Podle generálního ředitele Kazua Tadanobu by k tomu mělo dojít již příští rok.

Článek 4680 údajně zvýší dojezd elektromobilů o více než 15 procent. V praxi to proto může znamenat, že Model S ujede místo 650 km 750 km, tedy hned o 100 km na jedno nabití více, což rozhodně není málo. Navíc to znamená, že řidiči nebudou muset baterie tak často nabíjet.

Přestože je baterie údajně dvakrát větší než u předchozích verzí, její kapacita se zvýšila hned pětkrát. To znamená, že elektromobily budou potřebovat méně baterií, jejichž výroba je již nyní o 10 až 20 procent levnější. Podle odhadu navíc baterie tvoří 30 procent ze všech nákladů na výrobu elektromobilů. Snížení nákladů by tak mohlo učinit elektromobily dostupnějšími a urychlit přechod na elektrická vozidla.

Panasonic je dlouholetý partner společnosti Tesla. S výrobou nových baterií plánuje v menším měřítku začít již letos, v roce 2023 pak plánuje zahájit masovou výrobu. Společnost přitom nevyloučila ani výrobu baterií pro jiné společnosti, přestože Tesla zůstává její prioritou.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.