Foto: Unsplash

Paříž odhlasovala zákaz půjčování e-koloběžek

Obyvatelé Paříže zasadili ránu společnostem Lime, Tier a Dott, které půjčují elektronické koloběžky. V referendu se pro zákaz používání elektronických koloběžek vyslovilo celkem 89 % voličů. Paříž se pravděpodobně stane po Barceloně druhým evropským velkoměstem, které tato zařízení zakáže, neboť starostka Anne Hidalgová slíbila, že bude referendum respektovat. Případný zákaz se nebude týkat elektrokol ani koloběžek v soukromém vlastnictví.

V roce 2018 Paříž poprvé zpřísnila pravidla a snížila počet půjčoven koloběžek z přibližně 20 na pouhé tři. Následovala řada nehod, včetně smrtelné nehody v roce 2021, což město přimělo k zavedení ještě přísnějších pravidel, jako je omezení rychlosti na 10 km/h ve vyhrazených zónách a pokuty za nevyužívání vyhrazených parkovišť. Obyvatelé si však nadále stěžovali na nebezpečný provoz a na to, že koloběžky byly rozházené po městských chodnících.

Hlasování o zákazu elektrokoloběžek se zúčastnilo pouze osm procent obyvatel Paříže a jednalo se převážně o starší obyvatele (50+) nebo o rodiče s malými dětmi. Tento krok plno obyvatel uvítá, ale je v rozporu s plány starostky Hidalgové, která si vytyčila za cíl učinit Paříž méně znečištěnou a závislou na autech. V rámci závazku, že v roce 2050 bude Paříž uhlíkově neutrální, slíbilo město do roku 2030 vyřadit z provozu vozidla se spalovacími motory, vysadit až 170 000 stromů, instalovat elektrické nabíječky pro elektromobily a podporovat elektromobilitu, včetně e-kol a svého času i e-koloběžek.

V posledním bodě však město změnilo názor, to protože koloběžky většinou nahrazují chůzi nebo veřejnou dopravu, nikoliv jízdu autem nebo taxíkem.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.