Zdroj: Unsplash.com

Pentagon dementoval své vyjádření, drony DJI považuje stále za potenciální nebezpečí

Stav nejvyšších bezpečnostních orgánů USA a výrobce dronů DJI by se dal popsat „jako na houpačce“. Několik uplynulých let platily drony DJI za bezpečnostní hrozbu a armáda, policie a další silové složky je měly mít ve své výbavě. Zdálo se však, že na začátku června Pentagon své tvrdé pozice přehodnotil a doporučil dva konkrétní typy dronů z dílny DJI do výbavy bezpečnostním složkám.

Minulý týden ale vydalo ministerstvo obrany zprávu o tom, že jeho předchozí vyjádření bylo interpretováno chybně a znovu zopakovalo, že drony společnosti DJI stále ohrožují bezpečnost USA. Postoj ministerstva vůči dronům se nemění a v současnosti také probíhá vyšetřování, jak a proč došlo ke zveřejnění předchozího nepřesného vyjádření.

V lednu roku 2020 byly všechny drony DJI z výbavy složek spadajících pod ministerstvo obrany uzemněny a nesměly létat. Důvodem byla obava z možné špionáže. Stalo se tak poté, kdy DJI poskytlo čínské vládě svá zařízení, která byla použita pro sledování členů Ujgurské menšiny ve speciálních převýchovných táborech.

Společnost DJI patří ke těm, s nimiž mají oficiálně americké společnosti zakázáno spolupracovat, obchodovat s nimi nebo jim poskytovat své technologie. Nová zpráva Pentagonu navíc přichází v době, kdy se chytá projednávání zákona, který by vládě zakázal nákup čínských dronů na pět let s platností od roku 2023.

Prodej dronů v rámci civilního sektoru v USA omezen nebyl a i bez technologických komponent z USA značka dokázala, že je schopna vyvíjet nové drony. Ty se ve svých kategoriích řadí k technologicky nejrozvinutějším na světě.

Zdroj: theverge.com