Foto: Wikimedia Commons

Podle Macrona můžou za protesty ve Francii videohry a TikTok

Francouzský prezident Emmanuel Macron má několik teorií ohledně toho, proč se ve Francii po zastřelení 17letého řidiče dodávky rozšířily násilné nepokoje. Podle jedné z teorií mohou za násilnosti TikTok, Snapchat a videohry.

Teenager byl zastřelen v úterý 27. června na pařížském předměstí Nanterre při dopravní kontrole. Nahel, který byl identifikován pouze křestním jménem, zemřel na místě, což vedlo k vyostření napětí mezi francouzskou policií a obyvateli Paříže. Podle agentury AP bylo od pátku zatčeno 875 osob. Macron však odmítl vyhlásit výjimečný stav a místo toho poslal do ulic dalších 40 000 policistů.

Francouzský prezident krátce poté uvedl, že značnou roli v rozdmýchávání nepokojů hrají sociální sítě jako například Snapchat a TikTok. Macron má v plánu požádat technologické společnosti o odstranění nejcitlivějšího sdíleného obsahu s tím, že od těchto platforem očekává “ducha odpovědnosti”. Francouzská policie údajně prověřuje totožnost lidí, kteří na sociálních sítích zveřejňují výzvy k pokračování protestů.

Macron si však nemyslí, že za probíhající protesty mohou jen aplikace v telefonech, ale zaměřil se také na videohry. “Někdy mám pocit, že někteří z protestujících na ulicích prožívají scénáře z videoher, dodal.

Protesty proti policejní brutalitě nejsou ve Francii ničím novým. Francouzi masově protestovali proti zabití George Floyda v roce 2020 a v roce 2005 vypukly nepokoje poté, co při útěku před policií v pařížské obci Clichy-sous-Bois zemřeli dva mladí chlapci. Během nepokojů v roce 2005 vyhlásil bývalý premiér Dominique de Villepin výjimečný stav.

Zdroj: www.kotaku.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.