Foto: Wikimedia Commons

Podle Nejvyššího soudu Andy Warhol u svého slavného sítotisku Prince porušil autorská práva

Nejvyšší soud rozhodl, že Andy Warhol porušil autorská práva Lynn Goldsmithové, fotografky, která pořídila snímek, jenž Warhol použil pro svůj slavný sítotisk hudebníka Prince. Goldsmithová zvítězila u porotců v poměru 7:2. Soud nesouhlasil s Warholovým táborem, který tvrdí, že dílo bylo natolik transformativní, že zabraňuje jakýmkoliv nárokům na autorská práva. Soudkyně Sonia Sotomayorová k výroku uvedla, že originální díla Goldsmithové, stejně jako díla jiných fotografů, mají nárok na ochranu autorských práv, a to i vůči tak slavným umělcům.

Goldsmithové příběh sahá až do roku 1984, kdy časopis Vanity Fair poskytl licenci na její fotografii Prince pro umělecké účely. Fotografka dostala 400 dolarů za jednorázové použití své fotografie, kterou Warhol následně použil jako základ pro sítotisk, který časopis zveřejnil. Warhol pak na základě fotografie vytvořil dalších 15 děl, z nichž jedno bylo prodáno společnosti Condé Nast pro další článek o Princovi. Nadace Andyho Warhola (AWF) – umělec v té době již nebyl naživu – za ni dostala 10 000 dolarů, zatímco Goldsmithová neobdržela za fotografii nic.

Rozhodnutí soudu by mohlo mít dalekosáhlé důsledky pro nakládání s autorskými právy a mohlo by ovlivnit budoucí případy týkající se toho, co se považuje za transformativní dílo. Zvláště když žijeme v éře tvůrců obsahu, kteří se mohou inspirovat existující hudbou a uměním. V případě Warhol – Goldsmithová soud rozhodl, že přidání „nějakého nového výrazu, významu nebo sdělení” k fotografii nepředstavuje transformativní použití. Sotomayorová uvedla, že fotografie Goldsmithové a Warholův sítotisk slouží „v podstatě stejnému účelu”.

Podle soudkyně Eleny Kaganové, která se svými kolegy nesouhlasila, ale může takové rozhodnutí potlačit kreativitu, uvedla její vyjádření CNN. Podle Kaganové se porota většinou starala pouze o komerční účel díla a nezohlednila, že fotografie a sítotisk mají odlišné estetické vlastnosti a nenesou stejný význam.

Zdroj: engadget.com