Foto: Unsplash

Podle nové studie Elon Musk zničil environmentální komunitu na Twitteru

Nový výzkum ukazuje, že z platformy X (dříve Twitter) zmizela téměř polovina obsahu, který bychom mohli nazvat enviromentální. Podle studie zveřejněné tento týden v časopise Trends in Ecology & Evolution opustila stránku vlna environmentálně orientovaných uživatelů krátce poté, co ji převzal Elon Musk.

Studie zmiňuje obavy z toho, jak by Muskovo vedení mohlo utlumit klimatickou diskusi a vědecký zájem na této platformě. Zajímavé totiž je, že než Musk tuto platformu převzal, byl Twitter důležitým nástrojem pro výzkumné pracovníky v oblasti životního prostředí i pro aktivisty.

A právě tato kdysi velmi živá komunita na X zanikla. Plně nahrazena jinou platformou přitom dosud ještě nebyla. Podle studie by absence místa, kde by se diskutující mohli scházet online, mohla zmařit snahy o ochranu přírody a klimatu. V období od července 2019 do dubna 2023 přitom na Twitteru o těchto tématech diskutovalo až 380 000 uživatelů. Do letošního dubna bylo stále aktivních pouze 52,5 % těchto uživatelů.

Odliv tohoto typu uživatelů byl způsoben také opětovným přijetím dříve vyloučených uživatelů, kteří byli sankciováni za zveřejňování škodlivého obsahu, právě včetně účtů, které šířily lži o změně klimatu. Na platformě se poměrně rychle rozšířily dezinformace o změnách klimatu, přičemž používání #climatescam se v tweetech zdvojnásobilo během měsíce poté, co Musk platformu oficiálně převzal. Obecně také došlo ke zvýšení počtu nenávistných projevů.

Zdroj: theverge.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.