Foto: Unsplash

Podle novely japonského zákona o kyberšikaně hrozí za urážky na internetu až rok vězení

Japonci jsou proslulí svojí mimořádnou slušností, zdvořilostí a ohleduplností. Možná proto ani tolik nepřekvapí novela japonského zákona o kyberšikaně, která nedávno vešla v platnost. Podle ní hrozí jednotlivci za urážku na internetu až roční vězení.

Zásadním impulsem pro změnu zákona byla sebevražda Hany Kimury, k níž došlo kvůli šikaně. Jeden z obviněných mužů přitom dostal jen zanedbatelnou pokutu 9 000 jüanů (asi 2 tisíce korun). Na základě tohoto impulsu začali japonští vládní úředníci přezkoumávat japonské zákony o kyberšikaně. Podle předchozí verze trestního zákoníku země byla trestem za zveřejňování urážek na internetu pokuta do výše 10 000 jüanů nebo méně než 30 dní vězení. Nyní zákon umožňuje finanční postih až do výše 300 000 jüanů, tedy asi 55 tisíc korun a až roční vězení.

Navzdory tlaku veřejnosti na vládu, aby se kyberšikanou zabývala, byl nový návrh zákona označen za kontroverzní. Podle CNN byl schválen až poté, co japonská vládnoucí Liberálnědemokratická strana přidala ustanovení, které vládu vyzývá, aby zákon za tři roky přezkoumala a prověřila jeho dopad na svobodu projevu. Jak upozorňuje server The Verge, existují také obavy, že zákon není dostatečně konkrétní v tom, co je považováno za urážku.

Trestní zákoník totiž definuje urážku jako snahu někoho ponížit, aniž by bylo odkazováno na konkrétní fakta o tomto člověku. Hanobení naopak zahrnuje odkaz i na konkrétní vlastnosti. „Je třeba stanovit směrnici, která by rozlišovala, co lze považovat za urážku,“ řekl CNN Seiho Cho, japonský trestní právník. „Když nyní někdo nazve vůdce Japonska idiotem, pak by to možná podle revidovaného zákona mohlo být klasifikováno jako urážka.“

Zdroj: engadget.com