Podle studie nedělá Twitter dost v boji proti šíření falešných zpráv

Podle studie zveřejněné organizací Knight Foundation nedělá Twitter dost proto, aby na své platformě zastavil šíření falešných zpráv. Podle zjištění výzkumných pracovníků nadace více než 80 % twitterových účtů, které byly zapojeny do šíření falešných zpráv v americké prezidentské kampani v roce 2016, jsou na oblíbené mikroblogové síti stále aktivní.

Ve studii se v této souvislosti píše, že pouhý měsíc před zahájením prezidentské kampaně se na platformě objevilo 6,6 mil. příspěvků odkazujících na účty šiřitelů dezinformací či falešných zpráv. Navíc v období mezi polovinou března a polovinou dubna následujícího roku se zde objevilo 4 mil. tweetů odkazujících na stránky šířící falešné zprávy. A právě tyto účty napojené na přední konspirační weby a weby šířící falešné zprávy fungují dodnes.

Účty šířící na platformě falešné zprávy jsou prý také „hustě“ propojené, což má za následek působení „velmi koncentrovaného jádra značně sledovaných účtů“, které falešné zprávy opakovaně sdílejí a ze kterých se šíří platformou dál.

Nadace na studii s názvem Disinformation, Fake News and Influence Campaigns on Twitter spolupracovala s firmou Graphika, zabývající se výzkumem sociálních médií. Studie analyzovala celkem 10 milionů účtů napříč 700 tisíci účtů, které poslaly přes 600 linků odkazujících na konspirační stránky a stránky šířící falešné zprávy.

Twitter se závěry studie vyjádřil nesouhlas a poukázal na to, co v boji proti falešným zprávám již učinil. V létě např. zablokoval větší množství falešných účtů a začátkem října oznámil aktualizaci zásad sítě, která mimo jiné zahrnuje zvýšené úsilí v boji proti falešným nebo automatizovaným profilům, což jsou podle Twitteru typy účtů, které se obvykle zapojují do šíření dezinformací.

 

Zdroj: mashable.com