Zdroj: flickr.com

Podvodníci pomocí deepfakes ukradli nadnárodní firmě 600 milionů

Různí podvodníci a hackeři používají deepfakes ke všemu možnému, od vydávání se za celebrity až po podvodné vylákání peněz z nic netušících obětí. Nejnovější podvod se odehrál v Hongkongu, kde byl pracovník finančního oddělení nejmenované nadnárodní společnosti přesvědčen, aby převedl 200 milionů hongkongských dolarů (skoro 600 milionů Kč) na účet podvodníka.

Podle hongkongské policie podvodník kontaktoval zaměstnance a vydával se za finančního ředitele společnosti se sídlem ve Spojeném království. Zaměstnanec byl zpočátku podezřívavý, protože e-mail vyzýval k neoprávněným finančním transakcím. Podvodník jej ale přiměl, aby se zúčastnil videohovoru s údajným “finančním ředitelem” a dalšími známými členy společnosti. Ve skutečnosti byla každá osoba, se kterou komunikoval, deepfake – pravděpodobně vytvořená pomocí veřejně přístupných videoklipů reálných osob.

Falešný ředitel požádal zaměstnance, aby se představil, a pak mu rychle dal pokyn, aby provedl 15 převodů zahrnujících 25,6 milionu dolarů na pět bankovních účtů. Podvodník tak vytvořili pocit naléhavosti a poté hovor náhle skončil. O týden později si zaměstnanec požadavek ověřil u svých nadřízených a zjistil, že byl podveden.

Hongkongská policie zatím v souvislosti s podvodem zatkla šest osob. Dotyční odcizili osm identifikačních karet a v roce 2023 podali 54 registrací bankovních účtů a 90 žádostí o půjčku. Nejméně ve 20 případech také použili deepfakes k oklamání softwaru pro rozpoznávání obličejů.

Zdroj: www.engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.