Policie řeší jeden z největších hackerských útoků v historii ČR, týkal se vízového systému

Hacking a počítačová kriminalita může mít mnoho podob, podle toho co chce útočník svým konáním dosáhnout. Dvojici ruských občanů dlouhodobě žijících v České republice se podařilo proniknout do systémů ministerstva zahraničí. Tohoto přístupu zneužívali k tomu, aby mohli víza prodávat občanům Vietnamu, pro než by byla jinak nedostupná. Podle informací, které od vyšetřovatelů případu získal server Seznam zprávy, provozovala dvojice tuto činnost téměř 5 let.

Policie proti skupině zasáhla v loňském roce, ale kvůli citlivosti případu se informace o něm dostávají na veřejnost teprve nyní. Zadrženo bylo v tomto případě zatím osm lidí a je možné že se seznam obviněných ještě rozroste.

Jedno vízum prodávala organizovaná skupina za 380 tisíc korun a podle odhadů vyšetřovatelů si mohla skupina svým jednáním přijít až na 750 milionů korun. Kromě bratrů Voroninových, kteří v ČR dlouhodobě žili a také zde vystudovali vysokou školu, byli součástí systému kontaktní osoby z řad Vietnamců, kteří zprostředkovávali komunikaci svých krajanů s hackery.

Paradoxní je, že tento systém mohl vzniknout kvůli snaze zabránit obchodování s vízy. V roce 2009 otevřelo Ministerstvo zahraničí portál Visapoint, který umožňoval elektronickou registraci žadatelů o víza a právě ten se podařilo pachatelům zmanipulovat díky použití škodlivého softwaru. Na to že se systémem není něco v pořádku upozorňovali zástupci Česko-vietnamské komunity několik let, řešení se však nedočkali.

Ministerstvo chtělo situaci vyřešit zřízením speciální telefonní linky, kde se bylo nutné registrovat společně s internetovým portálem. Tu však vyřadili pachatelé z provozu prostřednictvím speciální ústředny která linku neustále bombardovala příchozími hovory a nebylo se tudíž na ní možné dovolat.

Zdroj: seznamzpravy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.