Foto: se svolením Pony.ai

Pony.ai je první autonomní automobilka s licencí na taxislužbu v Číně

Společnost Pony.ai získala licenci k provozování své autonomní taxislužby v Číně, a stala se tak vůbec první společností, která v této zemi získala tento typ povolení. Od května bude robotická taxislužba podporovaná Toyotou provozovat 100 autonomních vozidel ve čtvrti Nansha v Kantonu a později se rozšíří do dalších částí města.

Pony.ai uvádí, že cestující mohou přivolat a zaplatit za jízdu pomocí aplikace společnosti mezi 8:30 a 22:30. Budoucí zákazníci také jistě ocení, že jízdné za tuto službu by mělo odpovídat standardním cenám taxi v Kantonu.

Zpočátku budou mít autonomní vozidla z bezpečnostních důvodů ve voze přítomného také řidiče. Společnost je však postupně plánuje odstranit. K tomu by mělo podle jejího vyjádření dojít v „krátkém až středně dlouhém časovém horizontu“.

Již v listopadu získal tento čínský start-up povolení – nikoli však licenci – k provozu 67 vozidel v Pekingu. Mimo jiné pracuje také na tom, aby se etabloval v USA, což však prozatím nevyšlo poté, co jedno z jeho autonomních vozidel havarovalo v Kalifornii, v důsledku čehož mu bylo žádané povolení pozastaveno.

Nicméně je jasné, že společnost Pony.ai celý svůj projekt velmi pečlivě připravovala. Jen od dubna 2022 uskutečnila více než 700 000 jízd a téměř 80 % cestujících se stalo opakovanými zákazníky.

V Číně přitom nejde o jediný projekt autonomní taxislužby. Za zmínku stojní například také taxíky Apollo Go. Pravdou však je, že jde o vůbec první takovouto službu, která v Číně získala potřebnou licenci.

Zdroj: theverge.com