Populární společnost pro mapování rodokmenů poskytuje služby týkající se ověřování DNA také FBI

Genealogie, zjišťování rodinných vazeb a rodových linií jsou v posledních několika letech velmi populární po celém světě, včetně České republiky. V USA tak vznikla řada specializovaných společností, které svým klientům v těchto případech pomáhají. Jednou z největších v oboru je FamilyTreeDNA, jež vyhledává na základě genetických vzorků příbuzné a předky. Společnost nyní oznámila otevřenou spolupráci s FBI, což vyvolalo řadu negativních reakcí.

Federální bezpečnostní úřad i místní orgány využívají policejní databázi DNA stejně jako několik veřejně přístupných databází k odhalování pachatelů zločinu. V případě FamilyTreeDNA by se však jednalo o první soukromou společnost, která by svá data dala k dispozici takto citlivá data federálním úřadům.

Podle prezidenta společnosti Bennetta Greenspanema nemá FBI přístup k databázi jako takové. Je pouze klientem, jako každý jiný a společnost ve svých laboratořích ráda prověří vzorek, který jí FBI zašle. O žádné porušení soukromí nebo zneužití dat se tak nejedná. Zároveň také uvedl, že pokud jejich služby pomohu FBI objasnit některé násilné činy jako vraždy nebo znásilnění, cítí se povinován, je úřadům poskytnout. V současnosti má databáze k dispozici nejméně jeden milion vzorků DNA.

Nový krok společnosti FamilyTreeDNA má své příznivce i odpůrce. Podle kritiků z řada genealogů nahrává šiřitelům konspiračních teorií o tom, že podobné služby mají pouze získat informace o občanech, které následně zneužije vláda. To snižuje důvěru lidí v celý obor, který je širší než jen činnost společnosti FamilyTreeDNA. Problém také je, že ačkoliv se poctivý člověk nemá čeho bát (častý argument zastánců spolupráce) může nevědomky ohrozit někoho ze svých blízkých.

Zdroj: buzzfeednews.com