Foto: se svolením ESA

Poslechněte si, jak zní magnetické pole Země zasažené sluneční bouří

Evropská kosmická agentura zveřejnila zcela jedinečný zvukový záznam. Lze si na něm totiž poslechnout, jak zní magnetické posle naší planety. Magnetické pole Zemi chrání před kosmickým zářením a nabitými částicemi ze slunečního větru, nicméně vydává také zvláštní hukot.

Pochopitelně nelze namířit mikrofon na oblohu a nahrát tímto způsobem zvuky magnetického pole, vědci z Dánské technické univerzity zvukový záznam vytvořili převedením dat získaných třemi družicemi ESA Swarm na zvuk. Tyto družice přitom kromě magnetického pole zachytily také sluneční bouři.

Nahrávka může někomu připomínat zvuky zvonkohry, která se zavěšuje do větru, případně také praskot dřevěných prken či ledovce.

Podle Klause Nielsena, hudebníka a podporovatele projektu, byl projekt „přínosným cvičením ve spojení umění a vědy“. „Hukot magnetického pole Země je doprovázen zvuky geomagnetické bouře, která vznikla v důsledku sluneční erupce 3. listopadu 2011,“ doplnil.

Pokud tento týden náhodou navštívíte Solbjergovo náměstí v Kodani, i tam si můžete poslechnout dunění magnetického pole Země, a to dokonce z více než 30 reproduktorů. Až do 30. října se z nich třikrát denně ozývá zvuk magnetického pole. Podle Nielsena jsou reproduktory nastaveny tak, že „každý reproduktor představuje jiné místo na Zemi a demonstruje, jak naše magnetické pole za posledních 100 000 let kolísalo“.

Není to poprvé, co vědci proměnili data z jinak tichých sil ve zvuk. V loňském roce NASA zveřejnila zvuk magnetického pole kolem Jupiterova měsíce Ganymeda. A nedávno jsme si mohli poslechnout znázornění toho, jak zní černá díra.

Zdroj: engadget.com