Pražský Maker Faire vsadil na rozmanitost a podporu kreativity
Značce Maker Faire se podařilo vybudovat si v rámci České republiky velmi dobré jméno. Mezinárodní hnutí kutilů, vynálezců a bastlířů se prezentuje především festivaly Maker Faire. Ten největší Maker Faire proběhl o víkendu na tradičním místě na Výstavišti v Pražských Holešovicích. Organizátoři měli za úkol po roční pauze obnovit populární setkání i když v trochu netradičním termínu a my jsme byli u toho.
Méně neznamená hůře
První a druhý ročník festivalu Maker Faire Prague přilákal pokaždé více než 200 makerů a organizací, kteří přijeli představovat své projekty a činnost. Letošní ročník (ovlivněný covidovou realitou) vsadil na menší množství vystavujících, avšak rozhodně neleze říci, že by tím utrpěla kvalita programu nebo jeho rozmanitost.
Maker Faire se odehrával v tradičním prostředí Výstaviště, ve středové hale průmyslového paláce, v jeho pravém křídle a také na prostranství před ním. Už při vstupu upoutala pozornost každého návštěvníka scéna, která by se neztratila ve filmu Šílený Max. Na veletrh byli totiž přizváni spolutvůrci postapokalyptického světa Základny Bratronice, v němž platí, že každý má to, co si vyrobí. Kromě originálních kostýmů a několika rekvizit ze základny si návštěvníci mohli prohlédnout také dvě originální vozidla.
Venkovní prostor dále patřil parnímu automobilu z Plzně, který jezdil po areálu i nedalekém parku Stromovka, prototypům kol a místo zbylo i na plácek, kde si mohli malí i velcí vyzkoušet netradiční sport jugger, který mimo jiné vyžaduje výrobu části sportovních pomůcek.
Pestrost a kreativita na prvním místě
Maker Fiare je hnutí, které sdružuje tvůrce a makery z mnoha odvětví. Jedním z jeho kouzel se tak stává velká pestrost, kde si každý návštěvník najde své a i nenápadný stánek může skrývat velmi zajímavý projekt nebo příběh.
Hlavní místo v centrální hale patřilo tradičně největšímu partnerovi Maker Faire festivalu, společnosti Prusa Research, která je jedním z největších světových výrobců 3D tiskáren. Asi největší atrakcí, kterou Prusa na výstaviště přivezl, byl robot Spot z dílny společnosti Boston Dynamics, který byl navíc vybaven na zádech 3D tiskárnou a na konci ramene měl hlavu zakladatele Josefa Průši. Velkou pozornost poutal další tradiční vystavovatel – spolek Žádná věda, který nabízel možnost vyrobit si papírový vrtulník a následně jej nechat slétnout z klenby veletržního paláce. Chybět nemohli ani zástupci redakce časopisu ABC, který svými papírovými modely podporuje tvořivost a kreativitu již mnoha generací.
Boční křídlo veletržního paláce, kde byla druhá část festivalu, představovalo výzvu. Kromě ostatních návštěvníku akce, kterých nebylo málo, tu bylo možné potkat postavy jako vystižené ze ságy StarWars a v pozoru nás udržovali větší i menší roboti, kteří si brázdili cestu uličkami. Bylo zkrátka nutné koukat se pod nohy.
Největší atrakcí této části výstavy bylo vzduchové dělo umístěné v zadní části křídla. O zvukovou kulisu se starala neobvyklá hudba, která nepocházela z reproduktorů, ale z teslových cívek, které přivezli nadšenci do výkonové elektroniky. Nechyběla ani řada kroužků a řemesel.