Předseda představenstva Tencentu po „kauze ZTE“ slibuje další rozvoj čínského průmyslu s čipy

Předseda představenstva čínského internetového a technologického obra Tencent Pony Ma na fóru ve městě Šen-čen prohlásil, že „kauza ZTE“ byla pro čínské firmy „budíčkem“ a Tencent přiměl k tomu, aby se nějak angažoval na poli vývoje a výroby polovodičů. Připustil nicméně, že toto není silná stránka společnosti a že bude možná potřebovat pomoc od firem v dodavatelském řetězci.

Společnost ZTE (a zároveň 2. největší čínský výrobce telekomunikačních zařízení) se kvůli rozhodnutí americké vlády neumožnit jí po dobu sedmi let kupovat klíčové komponenty od amerických dodavatelů ocitla ve vážných potížích a zákaz ji prakticky bránil v podnikání. Svůj krok vláda odůvodnila tím, že výrobce porušil americké sankce proti Severní Koreji a Íránu, když jim prodával různá telekomunikační zařízení.

Po intervenci prezidenta Donalda Trumpa vláda sice v pátek oznámila, že připravila dohodu o zrušení zákazu (ZTE musí zaplatit pokutu 1,3 mld. dolarů), nicméně „deal“ musí ještě posvětit Kongres a zde zatím naráží na odpor. Dohodu musí také potvrdit ZTE.

Ma rovněž sdělil, že příklad ZTE ukázal, že „jakkoli může být firma daleko v oblasti mobilních plateb, bez čipů a operačního systému nepředstavuje konkurenci“. Dodal, že i když je šance, že se ZTE s vládou dohodne, Tencent musí zůstat ostražitý a věnovat větší pozornost vědeckému výzkumu.

Gigant nyní hledá konkrétní způsoby, jak by domácímu průmyslu s čipy mohl pomoci s dalším rozvojem. Jedním z nich je použít sociální platformu WeChat k podpoře vývoje aplikací za použití čínských čipů. Dále by podle něj bylo možné využít jeho obrovské poptávky po datech a v souvislosti s tím přimět domácí dodavatele čipů, aby přicházeli s ještě lepšími řešeními.

Čína se již delší dobu snaží zrychlit plány na rozvoj svého trhu s polovodiči a snížit velkou závislost na dodávkách ze zahraničí. Příklad ZTE nicméně dokazuje, že čínský trh není v tomto ohledu ještě zdaleka soběstačný.

 

Zdroj: reuters.com