Foto: Unsplash

Prodej iPhonů bez nabíječek označila Brazílie za protizákonný, Applu hrozí vysoká pokuta

Brazilské ministerstvo spravedlnosti vydalo příkaz, kterým společnosti Apple zakazuje prodávat v zemi iPhony, které nejsou dodávány s nabíječkami. Kromě toho technologickému gigantu uložilo pokutu ve výši 12,275 milionu brazilských realů (asi 58 milionů korun) a nařídilo zrušit registraci iPhonu 12 u národní telekomunikační agentury Anatel.

Apple přestal ke svým smartphonům přikládat nabíječky již v roce 2020 (s vydáním iPhonu 12) s ohledem na šetrnost k životnímu prostředí (více o tomto tématu najdete v tomto článku). Konkrétně společnost uvedla, že dodává zařízení bez napájecích adaptérů, aby snížila výrobní náklady. V roce 2021 Apple uvedl, že toto rozhodnutí ušetří 861 000 tun mědi, zinku a cínu. Navíc se tím zvýší přepravní efektivita – na přepravní palety bylo možné naskládat až o 70 % více krabic s iPhonem 12, což znamená snížení emisí oxidu uhličitého.

Nicméně brazilské úřady tato vysvětlení společnosti neberou v potaz a tvrdí, že technologický gigant mohl přijmout jiná opatření na pomoc životnímu prostředí (a to například přidat do svých iPhonů podporu nabíjení přes USB-C). Brazilské úřady proto rozhodly, že prodej zařízení bez napájecího adaptéru je „záměrnou diskriminační praktikou vůči spotřebitelům“.

Společnost Apple zatím novější iPhony ze svého brazilského internetového obchodu nestáhla, ale agentuře Reuters sdělila, že bude nadále spolupracovat s úřady na „vyřešení jejich obav“. Apple se také proti rozhodnutí ministerstva odvolá.

Zdroj: engadget.com