První díl Mafie je zpět v prodeji

Mafie je jedním z největších úspěchů tuzemské herní scény a díky celosvětovému úspěchu je právem zařazována mezi herní klasiky. Tvůrcům se v ní podařila spojit úžasnou atmosféru, připomínající romány od Maria Puza, úžasnou hratelnost a propracovaný otevřený svět. Na úspěch hry navázaly další dvě pokračování, která měla prodejní úspěch, avšak kvalit původní hry nedosáhla.

První díl Mafie byl stažen z nabídky Steamu před 5 lety. V oficiální distribuci tedy vydržela více než 10 let, i to svědčí o jejím úspěchu a kvalitách. Bohužel pokud si chcete od té doby Mafii zahrát, nezbude vám nic jiného než najít někoho, kdo má originální CD, nebo hrát nějakou pirátskou kopii. Nyní to však vypadá, že hráči budou mít opět možnost projet se ulicemi města Lost Heaven v dobových autech a prožít s Tomym jeho mafiánské dobrodružství. Oficiální verze hry se totiž objevila na distribučním serveru GOG, který se mimo jiné zaměřuje právě na herní klasiky. Hra je zde k mání za 9,99 a v současnosti je v 4 nejprodávanější.

Zřejmě kvůli sporům o autorská práva však hra postrádá některé prvky, na které jsme byli zvyklý. Úplně chybí český dabing, na kterém se podílela řada českých herců a který svou kvalitou výrazně předběhl svou dobu. Stejně tak chybí oficiální soundtrack, který byl důležitým prvkem atmosféry dobové města. Jestli se tyto součásti ve hře později objeví, například ve formě přídavného patche zatím není známo.

Mafie je opravdovou klasikou a i přesto, že se kvalitou grafiky a technickým zpracováním nemůže rovnat současným hrám, určitě stojí za zahrání. Některé prvky, jako třeba nutnost dodržování dopravních předpisů nebo dobový jízdní model aut dokáží vytvořit unikátní dobovou atmosféru.

Zdroj: cdr.cz, Gog.com