Foto: se svolením Sierra Space

První komerční kosmická loď schopná letu na oběžnou dráhu je připravena k testování

NASA brzy začne testovat první komerční kosmický letoun na světě schopný orbitálního letu, který bude využíván k zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Agentura se chystá převzít první letoun Dream Chaser společnosti Sierra Space, který by měl být alternativou k lodím SpaceX pro cesty k ISS.

V příštích týdnech se kosmický letoun, který dostal název Tenacity, vydá na cestu do testovacího střediska NASA v Ohiu. Agentura jej bude testovat jeden až tři měsíce. Konkrétně provede vibrační, akustické a teplotní testy, aby se ujistila, že Tenacity vydrží náročné podmínky startu rakety.

Pokud vše proběhne v pořádku, má se Tenacity vydat na svou první cestu do vesmíru v dubnu 2024 při druhém letu rakety Vulcan společnosti United Launch Alliance. Tato raketa musí ještě uskutečnit svůj vlastní první zkušební let, který by měl proběhnout v prosinci. Je ale možné, že dojde ke zpoždění.

Tenacity má skládací křídla, která umožňují, aby se vešel do nákladového prostoru rakety. Při své první misi má Tenacity zůstat u ISS 45 dní. Poté se vrátí na Zemi na bývalou přistávací plošinu raketoplánů v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě, místo aby spadl do oceánu, jak je to u mnoha kosmických lodí zvykem. Sierra tvrdí, že kosmická loď je schopna přistát na jakékoli kompatibilní komerční přistávací dráze.

Společnost uvedla, že Tenacity dokáže dopravit náklad zpět na Zemi při přetížení menším než 1,5 G, což je důležité pro ochranu citlivého nákladu. Kosmický letoun bude schopen dopravit na ISS až 12 000 kg nákladu a zpět na pevninu přivézt až kolem 4 000 kg nákladu. Sierra také plánuje, že její flotila bude časem schopna dopravovat na nízkou oběžnou dráhu Země i lidi.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.