Foto: NASA

První komerční posádka ISS se vrátila v pořádku zpět na Zemi

První posádkový projekt společnosti SpaceX k mezinárodní stanici ISS můžeme označit definitivně za úspěšný. Čtveřice astronautů přistála v neděli ráno (tamního času) do vod Mexického zálivu. Modul i všichni členové posádky jsou v pořádku a vše šlo přesně podle plánu. Zajímavostí je, že noční přistání nebývají příliš častá, poslední proběhlo v roce 1968 v rámci mise Apollo 8.

Astronauti NASA Mike Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker spolu se svým kolegou Soichi Noguchim z Japonské agentury pro výzkum kosmonautiky (JAXA) strávili na zpáteční cestě šest hodin. NASA posádku uvítala zpět na planetě Zemi a nechyběl ani humor – NASA totiž celou posádku zařadila do programu „věrných zákazníků“ díky tomu, že s ní posádka strávila během své mise 68 milionů mil.

Samotné přistání přenášely infračervené kamery a jako první dorazilo ke kabině několik rychlých člunů, které zkontrolovaly stav po přistání a měly případně uvolnit zamotané padáky, které by mohly kabinu převrátit. To nakonec nebylo potřeba a krátce po člunech připlula velká loď s jeřábem, která modul i s posádkou vytáhla z vody na plošinu.

Posádka se měla původně vrátit už 28. dubna, avšak nepříznivé povětrnostní podmínky v oblasti návrat posádky oddálily. Zajímavostí také je, že kabina Resilience překonala hned při svém prvním nasazení rekord nejdéle sloužící vesmírné lodi nasazené při jedné misi. Kabina by navíc měla být připravena pro opakované použití.

Zdroj: nasa.gov

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.