Foto: neuralink.com

První lidský pacient společnosti Neuralink je schopný ovládat myš pouze za pomoci myšlenek

První lidský pacient, kterému byl do mozku implantován čip společnosti Neuralink, se zřejmě plně zotavil a je schopen ovládat počítačovou myš za pomoci myšlenek, uvedl v pondělí zakladatel společnosti Elon Musk.

“Výsledy jsou dobré a zdá se, že pacient se plně zotavil, bez jakýchkoli vedlejších účinků. Pacient je schopen pohybovat myší po obrazovce pouze za pomoci myšlenek,” uvedl Musk na sociální síti X. Společnost Neuralink na žádost agentury Reuters o další podrobnosti bezprostředně neodpověděla.

Firma minulý měsíc úspěšně implantovala čip svému prvnímu lidskému pacientovi poté, co v září 2023 obdržela povolení k náboru pacientů pro pokusy na lidech. Výzkumníci využívají robota k chirurgickému umístění implantátu (brain-computer interface implant) do oblasti mozku, která ovládá pohyb, uvedla společnost a dodala, že cílem je umožnit lidem ovládat počítačový kurzor nebo klávesnici pomocí myšlenek.

Musk má pro společnost Neuralink velké cíle a tvrdí, že by chirurgické zavádění čipových zařízení mohlo usnadnit léčbu onemocnění jako je autismus, deprese, obezita nebo dokonce schizofrenie.

Společnost Neuralink, jejíž hodnota byla v loňském roce oceněna na přibližně 5 miliard dolarů, opakovaně čelila výzvám ke kontrole svých bezpečnostních protokolů. Agentura Reuters minulý měsíc uvedla, že firma dostala pokutu za porušení pravidel amerického ministerstva dopravy týkajících se přepravy nebezpečných materiálů.

Zdroj: Reuters