Foto: se svolením Cana

První molekulární tiskárna nápojů na světě umí připravit jakýkoli nápoj od ledové kávy po víno

Molekulární gastronomie neboli příprava pokrmů částečně také pomocí chemických postupů není ničím novým a někteří o ní mluví jako o stravování budoucnosti. Méně rozvinutým oborem je chemická příprava nápojů. To se ale pomalu mění. Společnost Cana totiž představila zařízení, které nazvala jako vůbec první „molekulární tiskárnu nápojů“ na světě.

Cana tvrdí, že stačí jediná kazeta s příchutěmi, pomocí níž zařízení s názvem Cana One dokáže namítat až tisíc různých nápojů včetně džusu, nealkoholických nápojů, ledové kávy, sportovních nápojů, vína či koktejlů. Společnost dokonce vytvořila nové nápoje, a to ve spolupráci se značkami nápojů z celého světa.

Preferovaný nápoj si lze vybrat jednoduše pomocí dotykového displeje. Uživatel si také bude moci přizpůsobit množství alkoholu, kofeinu a cukru (alkoholické i kofeinové nápoje bude možné uzamknout, aby se k nim nedostaly děti). Výhodou je i to, že přístroj je navržen tak, aby se dal umístit na běžnou kuchyňskou linku.

Společnost uvedla, že tým vědců strávil tři roky studiem populárních nápojů na molekulární úrovni. Výzkumníci izolovali stopové sloučeniny, které stojí za chutí a vůní, a na jejich základě vytvořili několik ingrediencí, z nichž je možné vyrobit větší množství nápojů. Cana také tvrdí, že díky přístroji bude možné snížit množství odpadu (lahví, plechovek apod.). Každý si totiž bude moci svůj oblíbený nápoj připravit jednoduše doma.

Nezvyklý je také způsob, jakým uživatelé budou platit. Kromě zakoupení samotného přístroje totiž budou platit za každý připravený nápoj (zhruba od 29 centů do 3 dolarů – průměrná cena nápoje by měla být vždy nižší, než za jakou je jej možné zakoupit v maloobchodních prodejnách). Nicméně kazety s přísadami bude společnost vyměňovat automaticky a zdarma vždy podle potřeby (což je zhruba jednou za měsíc). Kromě toho je ale součástí Cana One také nádoba s cukrem a lihovinami (které budou též vyměňovány automaticky) a láhev s CO2.

Cana One si můžete rezervovat již nyní. Nejdříve je potřeba uhradit kauci 99 dolarů, zařízení bude stát 499 dolarů, a to pro prvních 10 000 objednávek, poté se cena zvýší na 799 dolarů. Dodávat jej Cana začne na začátku roku 2023.

Zdroj: engadget.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.