Foto: se svolením SpaceX

První pokus SpaceX o zážeh všech motorů lodi Starship skončil neurčitě

Elon Musk nedávno uvedl, že společnost SpaceX již v březnu letošního roku plánuje vyslat svoji vesmírnou loď Starship na první zkušební orbitální let. Tomu však předcházel test zážehu všech 33 motorů Raptor této lodi najednou. 9. února se tento test uskutečnil, nicméně výsledky jsou spíše neurčité a prozatím to nevypadá, že by se loď příští měsíc měla vydat na svoji dlouho očekávanou pouť.

Důvodem je fakt, že dva motory se odpálit nepodařilo. Jeden byl vedoucím týmem vypnut ještě před startem ostatních a ten druhý se neplánovaně zastavil. Nicméně zbývajících 31 motorů v testu uspělo. Musk tvrdí, že by to mělo na dosažení oběžné dráhy stačit.

Šlo již o druhé testování motorů Raptor. K prvnímu došlo v listopadu loňského roku, kdy bylo najednou zažehnuto pouze 14 motorů. Zkouška však tehdy proběhla úspěšně a byla bez komplikací.

Podle prezidentky SpaceX Gwynne Shotwell ale Starship musí uskutečnit stovky testovacích letů, než začne létat s lidmi. Připomněla také, že první (původně březnový) let této vesmírné lodi je ve skutečnosti let testovací a že reálným cílem je pro něj „nevyhodit do povětší startovací rampu“. Starship tedy od dopravování astronautů na Měsíc a zpět dělí ještě pořádný kus cesty.

Zdroj: engadget.com