Zdroj: O2.cz

První síť 5G v ČR bude spuštěna v červenci, jako první si ji vyzkouší klienti O2

Události posledních měsíců trochu zastínily jedno výrazné technické téma – zavádění mobilních sítí páté generace5G. Proto může jako blesk z čistého nebe působit zpráva o tom, že se vysokorychlostních datových sítí dočkáme i v České republice. Jejich start v Praze a v Kolíně oznámila společnost O2 na dnešní tiskové konferenci.

Z technonologického hlediska se bude jednat pouze o datové sítě, volání bude probíhat na stávajících sítích 4G. Tento systém je dán použitou architekturou NSA. Technologie pro první antény dodaly společnosti Ericsson, Nokia a Huawei. O2 garantuje, že se nejedná o test, ale o veřejnou síť, jež by měla být zákazníkům k dispozici.

V Praze by mělo být pokryto přibližně 15 procent populace, mapy naznačují, že půjde o oblasti spadající pod městské části Praha 1, Praha 2 a Praha 6. Signál v Praze v současné době obstarává 50 vysílačů, v Kolíně pak vysílač jediný.

Spolu se spuštěním sítě můžeme očekávat rozšíření nabídky mobilních telefonů, jež technologii 5G podporují. Kromě prémiových modelů se bude jednat také o telefony ze střední třídy, i když je pravděpodobné, že za technologii 5G si zájemci připlatí. Dle současné nabídky je na příchod 5G v ČR nejpřipravenější společnost Samsung, jež v současnosti nabízí 5G modely v rámci řady vlajkových lodí Galaxy S a brzy by měl na český trh přinést také 5G verzi telefonu Galaxy A51 jako zástupce vyšší střední třídy.

Další informace pro vás zjišťujeme.