Foto: se svolením Qualcomm

Qualcomm představil nejnovější vlajkový čipset Snapdragon 8 Gen 1, nástupce Snapdragonu 888

V posledních několika letech společnost Qualcomm vždy v prosinci přichází s oznámením nejnovějšího vlajkového čipsetu. Jinak tomu nebylo ani letos – dočkali jsme se totiž odhalení Snapdragonu 8 Gen 1. Jak je z názvu patrné, Qualcomm již druhým rokem upustil od postupného číslování (minulý rok Snapdragon 865 následovalo číslo 888), proto stávající Snapdragon 888 nahradí Gen 1.

Snapdragon 8 Gen1 je jedinečný zejména tím, že jde o vůbec první 4nm čipset od Qualcommu. CPU se může pochlubit jádrem Cortex-X2 s taktem 3 GHz, které doplňují tři jádra Corex-A710 (2,5 GHz) a čtyři Cortex-A510 (1,8 GHz). Pokud novinku srovnáme se Snapdragonem 888 měli bychom se dočkat o 20 % vyššího výkonu a o 30 % vyšší energetické účinnosti (smartphony by se tedy konečně nemusely tolik přehřívat).

Co se týče GPU, i zde se máme na co těšit – výkonnost by se měla zvýšit o 30 % (a zlepší se i úspornost, a to konkrétně o 25 %). Čeká nás také dvojnásobný počet snímků za sekundu při stejném množství energie, dále přibude volumetrické nasvícení nebo VRR Pro. Podle dostupných informací se Qualcomm pokusil maximálně vylepšit herní zážitky (a za tímto účelem spolupracoval i s herními vývojáři), je proto možné, že některé herní tituly budou mít a zařízeních se Snapdragonem 8 Gen1 vylepšenou grafiku.

Stejně jako u svých předchozích vlajkových čipsetů věnovala společnost Qualcomm velké úsilí také vylepšení fotoaparátu. Nový procesor si tak poradí až s 200Mpx fotoaparáty, s 8K HDR videem nebo 4K videem při 120 FPS. Pochlubit se může i vlastním modemem Qualcomm X65 5G s teoretickou rychlostí stahování 10 Gb/s a s podporou pásem mmWave a Sub-6. Samozřejmostí bude i Wi-Fi 6E a Bluetooth 5.2 LE.

Jako první by zařízení s tímto procesorem měla představit společnost Xiaomi, a to konkrétně v modelu Xiaomi 12, který bude představen již 12. prosince. Nicméně následovat budou i další výrobci (Honor, Motorola, Sony, OnePlus, Nubia, Realme, Vivo, Oppo nebo ZTE), a to v první polovině roku 2022.

Zdroj: engadget.com