Zdroj: raspberrypi.org

Raspberry Pi představilo nový modul s fotografickým čipem a možností výměny objektivů

Systém Raspberry Pi patří po právu mezi nejpopulárnější modulární elektronické systémy. Jeho schopností využívá při tvorbě svých projektů řada kutilů, makerů i vzdělávacích institucí. Na konci dubna se rodina Raspberry Pi rozrostla o nového vítaného člena ze skupiny fotografických modulů, který je pojmenovaný jednoduše High Quality Camera.

Jedná se o modul, který přináší konstruktérům Raspberry Pi hned několik novinek. Základem modulu je 12,3 megapixelový snímač Sony IMX477. Ten přináší nejen vyšší rozlišení, ale především lepší citlivost při horších světelných podmínkách. Úhlopříčka čipu je 1/2.3 palce, tedy přibližně 8 milimetrů.

Dalším přínosem nového modulu je schopnost pracovat s výměnnými objektivy. To umožňuje využívat systém Raspberry Pi například v amatérské astronomii a v mnoha dalších nových odvětvích bez nutnosti zapojení dalších zařízení.

Spolu s tímto systémem vydala společnost Raspberry Pi také dvojici levných objektivů s ohniskovou vzdáleností 6 mm a 16 mm. K modulu je s použitím redukce možné zapojit také objektivy z profesionálních kamer Canon nebo Nikon. Při použití menšího objektivu je možné modul díky závitu upevnit na stativ.

Kromě samotného modulu a objektivů vychází také příručka, která seznámí uživatele se všemi možnostmi nového modulu, od fotografií přes video až po natáčení stop-motion animací. Kniha je v elektronické podobě k dispozici zdarma.

Příznivci systému dostávají společně s modulem nový impulz a my se můžeme těšit na úžasné projekty, jež nám novinka přinese.

Zdroj: raspberrypi.org

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.