Foto: se svolením Huawei

Recenze: Huawei MatePad Paper – Čtečka nebo tablet?

7

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a software

7.0/10

Cena

5.5/10

Výdrž baterie

7.0/10

Plusy

  • Solidní výdrž baterie
  • Krásný design
  • Skvělý stylus
  • Kvalitní reproduktory
  • Jako zápisník funguje skvěle

Mínusy

  • Velmi vysoká cena
  • Absence automatické regulace jasu
  • Software pokulhává
  • Bez 3,5mm jacku

Populární značka Huawei na letošním Mobile World Congressu představila produkt nesoucí název MatePad Paper. Co si pod tím lze představit? Jedná se o kombinaci čtečky a tabletu s černobílým e-ink displejem, ačkoli zařízení roli tabletu plní jen z části. I my jsme byli zvědaví, zda se nám přístroj zalíbí, a proto jsme se jej rozhodli v rámci dnešního článku otestovat. V České republice prozatím nezačal oficiální prodej, nicméně zakoupit jej již lze (ačkoli za velmi vysokou cenu 13 990 Kč). Po zahájení prodeje by cena měla trochu klesnout, i tak ale počítejte s poměrně vysokou částkou (zhruba okolo 12 500 Kč).  Je pravda, že se čínskému výrobci pravděpodobně podařilo nalézt potenciální mezeru na trhu s elektronikou, tudíž by se této nové kombinaci mohlo v budoucnu zadařit. Samozřejmě věříme, že si i první generace MatePad Paper najde své příznivce, přestože je podle nás stále co zlepšovat. Nyní se však přesuňme k celé recenzi.

Obsah balení, design a zpracování

Tradičně již začneme obsahem balení, kde strádat nebudete. Naleznete v něm mimo tablet (čtečku) i 22,5W adaptér, USB-C/USB-A kabel, ochranné pouzdro z umělé kůže a pero s dvojicí náhradních hrotů. Pero s latencí 26 ms k tabletu připojíte pomocí Bluetooth a slouží skvěle nejen k ovládání ale i ke psaní poznámek, což by mohli ocenit například studenti. Díky magnetu jej snadno přichytíte k pravé straně přístroje, kde se pero zároveň i nabíjí.

Co se týče designu, zařízení se podobá spíše tabletu než čtečce. Rozměry činí 225,2 mm x 182,7 mm × 6,7 mm a váží 360 g, takže se nemusíte obávat, že by vás po delším držení bolely ruce. Záda přístroje jsou vyrobená z plastu a imitují klasickou kůži. Poměrně tenké rámečky dávají prostor pro vyniknutí displeje, přičemž poměr obrazovky činí 86,3 %. Vypínací tlačítko, fungující zároveň jako čtečka otisků prstů, je umístěné na horní straně. Bohužel čtečka vždy nefunguje zcela spolehlivě. Vpravo nahoře se poté nachází kolébka hlasitosti, které též slouží k „otáčení“ stran při čtení knih.

Celkový design v černém provedení je zcela minimalistický a působí skutečně prémiovým a rezistentním dojmem. Chybí nám akorát certifikace odolnosti, tudíž si dejte větší pozor v blízkosti vody a do vany s přístrojem radši nelezte.

Displej a zvuk

Nasazený 10,3” černobílý e-ink displej s rozlišením 1872 x 1404 pixelů (227 ppi) ze zařízení činí jednu z největších elektronických čteček vůbec. Text je poměrně dobře vymezený (a lze si jej v nastavení upravit dle vlastních preferencí), ačkoli by jednotlivá písmena mohla být krapet ostřejší. Je ale fakt, že se panel snaží napodobit klasický papírový fyzický inkoust, jenž přesně ohraničený není. Proti většině jiným e-ink čtečkám si MatePad Paper vede naopak velmi slušně. Problém zde nastává u obnovovací frekvence. Jelikož se jedná o e-ink, nelze očekávat velmi rychlou odezvu, na kterou jsme zvyklí u kvalitních tabletů. Jsou zde však k dispozici tři režimy-ten výchozí, obnovit nyní a režim Smart AI, který se snaží přizpůsobit roli tabletu. I přes to ale panel neslouží ke sledování videí či ke hraní her. Možné to je, ale zážitek nebude zrovna ten nejlepší. Naopak procházení webu či psaní emailů a jiné nenáročné operace zařízení zvládá vcelku dobře. Samozřejmě zde nechybí antireflexní vrstva či podsvícení, takže není problém si číst i za tmy. Postrádáme však automatickou regulaci jasu.

K dispozici jsou zde také skvělé stereo reproduktory s Huawei Sound. Zvukový výstup z nich je dostatečně hlasitý, pestrý a velmi kvalitní. Zvuk nás zde opravdu překvapil a věříme, že při poslouchání audio-knih budete nadšení. Bohužel se zde nevyskytuje 3,5 mm jack pro sluchátka, což je za nás trochu škoda.

Výkon a software

O hardware se stará čipset Huawei Kirin 820E spolu s 4 GB RAM. Na čtečku je výkon velmi slušný, na tablet již pomalejší. Vcelku je však zařízení vzhledem k technologii displeje svižné a nenarazili jsme na žádné větší potíže. Úložiště o 64 GB je dostatečné, zároveň jej bohužel nelze navýšit o paměťové karty. Z konektivity se můžete těšit na Bluetooth 5.2 včetně BLE a Wi-Fi 6.

Software v podobě Androidu s HarmonyOS 2 je již trochu problematičtější. A to kvůli absenci Google služeb. Vyskytuje se zde alespoň App Gallery, kde naleznete pár zajímavých aplikací. Hlavní obrazovka obsahuje čtyři základní widgety – kalendář, poznámky, e-maily a knihy. Bohužel nabídka knih pro Českou republiku/Slovensko aktuálně neexistuje. Je fajn, že je zde možnost funkce synchronizace s počítačem a také bezdrátové zrcadlení displeje.

Baterie

Kapacita baterie činí 3 625 mAh, což se na první pohled může zdát jako málo, ale připomínáme, že zařízení disponuje e-ink panelem, který zdaleka nespotřebuje tolik energie jako technologie panelů vyskytujících se u tabletů. Huawei tvrdí, že by v úsporném režimu zařízení mělo vydržet až 28 dní. To je vždy potřeba brát s rezervou. Při běžném používání počítejte s výdrží okolo dvou týdnů, při velmi intenzivním pak něco méně než týden. Díky rychlému nabíjení vám pouze pětiminutové nabíjení postačí na dvě hodiny čtení. Z nuly na sto procent se pak dostanete za hodinu a 40 minut. Kdybychom měli výdrž baterie zhodnotit v pár slovech, dalo by se říct, že na tablet je nadprůměrná a na čtečku naopak podprůměrná, což jsme i očekávali.

Závěr

Je těžké tvořit závěry, jelikož zařízení nelze porovnávat s klasickými čtečkami ale současně ani s tablety. Zároveň se jedná o přístroj, který na trhu těžko nachází konkurenci, a i proto má šanci uspět. Na druhou stranu zcela pochopitelně neosloví masy, jelikož velmi vysoká cena spoustu zájemců odradí. I my bychom v případě koupě trochu tápali, jelikož za tuto částku bychom přeci jenom čekali trochu více. I přesto si však myslíme, že do budoucna, až se některé nedostatky podaří výrobci vyřešit, má hybrid velký potenciál. Pakliže hledáte přístroj, který bude plnit roli čtečky a zápisníku, chcete mít k dispozici funkce a ekosystém Huawei, zároveň vám však nevadí si trochu připlatit, zklamaní nebudete. Na závěr nelze nepřipomenout ani velmi kvalitní a stylové zpracování, skvělý displej a stereo reproduktory. Pokud však pohledáváte kvalitní tablet, hledejte dále.