Se svolením Krups

Recenze: KRUPS EA897B10 Evidence Eco – Cenově dostupná eko-varianta automatického kávovaru

8.5

Design a zpracování

8.5/10

Výkon a možnosti

8.0/10

Cena

9.0/10

Plusy

  • Velký výběr z nápojů
  • Eko přístup
  • Objemná nádržka na vodu
  • Intuitivní ovládání
  • Snadná údržba

Mínusy

  • Hlučný
  • Nelze použít namletou kávu
  • Objem sběrné nádoby na kávový odpad

Klimatická krize Zemi pomalu ale jistě šlape na paty. Člověk toho z perspektivy jedince sice moc nezmůže, ale snaha o co nejekologičtější přístup se i tak počítá. S tím se rozhodně pojí podpora značek, které se přinejmenším snaží do své výroby začlenit prvky udržitelnosti. A proto jsme se i my rozhodli do kolonky recenzí zařadit takové produkty, které jsou k přírodě šetrnější. Jakožto milovníci kávy jsme tentokrát nemohli opomenout nový kávovar KRUPS EA897B10 Evidence Eco, který seženete již od od 10 990 Kč (aktuální nejvýhodnější ceny najdete pod tlačítkem níže). Jedná se o automatický kávovar střední třídy, jenž je vyrobený ze 62 % recyklovaných plastů a sám je recyklovatelný až z 90 %. Značka Krups se tak snaží omezit čerpání přírodních zdrojů. Z enviromentální pohledu přístroj naše kritéria splňuje, jak si však vede v dalších oblastech?

Design a zpracování

Zpracování jsme nakousli již v úvodu, tento kávovar z řady Evidence je zhotovený z 62 % recyklovaných plastů a je až z 90 % recyklovatelný. Výrobci se díky tomu povedlo výrazně snížit emise oxidu uhličitého a učinit tak výrobní proces o něco ekologičtější.

Někoho by plastové provedení naopak mohlo od nákupu odradit, přístroje z plastu totiž mnohokrát působí lacině. Toho se však v tomto případě obávat nemusíte, kávovar i přes plast vzbuzuje elegantní dojem, a to právě díky kvalitě zpracování a své univerzální černé vizáži. Design kombinuje lesklý povrch s matným, který není zcela hladký ale lehce tvarovaný. Tělo spotřebiče se velmi snadno udržuje a málokdy na něm zpozorujete nečistoty.

Rozměry činí 36,7 × 38 × 24 cm, není to tedy žádný obr, ale nějaké místo vám na lince zabere. Váží 7,78 kg.

Výkon a ovládání

Příkon 1 450 W se u automatických kávovarů vyskytuje poměrně často. Parní tlak 15 bar je pro domácí využití ideální a u většiny kvalitních kávovarů, které nejsou určené do kaváren a jiných podniků, je taková hodnota naprostým základem. Nádržka pro vodu čítá objem 2,3 litru, za což dostává palec nahoru. Kapacita zásobníku na kávu činí běžných 260 g. Odpadový zásobník pojme lógr jen z 10 šálku, u konkurence je to v průměru až o tři šálky více. Jakostní kónický mlýnek vám nastaví až 5 stupňů hrubosti mletí, což pro běžného konzumenta vcelku stačí. Samotná příprava kávy je velmi rychlá, ale na náš vkus trochu hlučná, na tom by tedy jistě neuškodilo trochu zapracovat. Naopak nás potěšila možnost přípravy dvou nápojů zároveň, která ušetří možná pár sekund, ale v momentě, kdy pospícháte do práce, vás i tato krátká chvíle může zachránit před pozdním příchodem.

K ovládání slouží přehledný dotykový panel, jenž je naprosto intuitivní a zorientuje se v něm i mále dítě. Odezva dotyku je velmi rychlá a automaticky se u zvoleného „tlačítka“ objeví bílé podsvícení. Přípravu vám usnadní také praktická posuvná hlava s kávovými tryskami, kterou si dle velikosti šálku přizpůsobíte, aby případně nevznikl nepořádek. Pakliže si přejete nápoj s mlékem, odnímatelnou hadičku s kovovým brčkem snadno umístíte do krabice či lahve mléka. Tato forma mléčného systému není v porovnání s integrovanou nádobkou na mléko s přívodním systémem příliš náročná na údržbu.

Možnosti při přípravě nápojů a údržba

Můžete se těšit také na širokou paletu nabídky nápojů. Kávovar má v sobě zakódovaných 8 různých receptů, konkrétně jde o ristretto, espresso, long coffee, americano, cappuccino, latte machiatto, caffe latte a horkou vodu. To ale není vše, dle vaší libosti si nápoj lze doupravit. Základními body jsou teplota a tvrdost vody. Dle naší zkušenosti teplota nepotřebuje upravovat, ale volba je samozřejmě na vás. Tvrdost vody si pak nastavíte podle lokality. Dále lze regulovat intenzitu kávy a množství použité vody, u obojího máte na výběr ze tří úrovní. Je možné přidat extra dávku espressa a uložit si až dva oblíbené nápoje.

Údržba kávovarů bývá často náročná a zdlouhavá. Zde systém automatického čištění vyžaduje jen tři čistící cykly ročně. Samozřejmě se musí provádět běžná údržba jako propláchnutí hadičky od mléka, vyprazdňování nádobky na kávovou sedlinu či dolévání vody do nádržky, to je však velmi snadné a časově nenáročné.

Závěr

Za jednoznačné PRO považujeme přístup k ekologii, který jistě ocení každý environmentálně smýšlející člověk. Kávovar se mimo to chlubí i jednoduchým intuitivním ovládáním, díky jemuž si jakýkoliv člen rodiny připraví svůj nápoj velmi snadno a rychle. Široké možnosti přípravy kávy vám umožní si nápoj doladit dle vlastních chutí a preferencí. Nesmíme opomenout ani užitečnou možnost přípravy dvou nápojů najednou, včetně těch mléčných. Ta vám přijde vhod zejména při ranním shonu nebo když hostíte početnou návštěvu. Vytkli bychom pak nemožnost použití mleté kávy, relativní hluk u přípravy nápoje a malý objem sběrné nádoby na kávový odpad. Vcelku nás spotřebič opravdu mile překvapil, za dobrou cenu nabídne skvělý výkon a mezi konkurencí se může prosadit i díky námi opěvovanému ekologickému aspektu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.